3 677 powikłań po szczepieniu na COVID-19. Po których preparatach pojawiają się najczęściej?

W Polsce odnotowano 2172 niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepionce firmy Pfizer, 59 po szczepionce firmy Moderna i 1446 po szczepionce firmy AstraZeneca - poinformowała w środę wiceminister zdrowia Anna Goławska. Nie jest jednak jasne, jakiego rodzaju są to objawy, choć najczęściej przyjmują one formę bólu ramienia.

Wiceminister zdrowia wraz z wiceminister edukacji i nauki Marzeną Machałek przedstawiły w środę na posiedzeniu połączonych sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Zdrowia informację na temat szczepień ochronnych przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w placówkach oświatowych.

Dr Paweł GrzesiowskiDr Grzesiowski: Do szpitala trafiają zakażeni w terminalnym stanie

Najwięcej odczynów po szczepionce Pfizera

Goławska pytana była przez posłów m.in. o niepożądane odczyny poszczepienne (nop) w przypadku szczepień przeciw COVID-19. W Polsce szczepienia prowadzone są trzema szczepionkami od firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

Wiceminister zdrowia podała, że jeśli chodzi o szczepienia preparatem firmy Pfizer do tej pory w Polsce odnotowano 2172 zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 57 ciężkich, 345 poważnych i 1770 łagodnych. Dla szczepionki Moderna odnotowano 59 zgłoszeń nop, z czego 49 łagodnych, 8 poważnych, 2 ciężkie, a dla szczepionki AstraZeneca zgłoszono 1446 nop, z czego 4 ciężkie, 136 poważne i 1306 łagodne. Zaznaczyła, że są to dane na 2 marca.

"Mamy zidentyfikowanych 30 zgonów, które są skojarzone z podaniem szczepionki. Natomiast nie jest potwierdzone sekcją zwłok, że była to jedyna przyczyna zgonu" - poinformowała Goławska.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Szczepienia w Polsce. Do tej pory podano ponad 4 mln dawek

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęto 27 grudnia ub.r.

W Polsce podano dotychczas 4 086 863 dawki szczepionki - 2 641 693 pierwszej i 1 445 170 drugiej - poinformowano w środę na rządowej stronie gov.pl. Podano na niej także, że od początku szczepień w Polsce przeciw COVID-19, po iniekcjach zgłoszono 4 464 niepożądane odczyny, w tym większość łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Koronawirus w Polsce / zdjęcie ilustracyjneProf. Sieroń: Kryzys zdrowia u pacjentów przychodzi nieoczekiwanie

Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się 12 lutego. Nauczyciele szczepieni są preparatem firmy AstraZeneca.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl.

Więcej o: