Australia. Lekarzom grożą surowe kary za podważanie szczepień przeciwko COVID-19

Pracownikom medycznym w Australii grożą surowe kary, w tym utrata prawa wykonywania zawodu, za szerzenie fałszywych twierdzeń antyszczepionkowców, które mogą zakłócić krajowy program szczepień przeciw Covid-19 - poinformowały w środę miejscowe media.

Australijska agencja regulacji pracowników służby zdrowia AHPRA i rady poszczególnych zawodów medycznych przestrzegły w komunikacie lekarzy, pielęgniarzy i farmaceutów przed przekazywaniem takich twierdzeń pacjentom oraz w mediach społecznościowych - przekazał dziennik "Sydney Morning Herald".

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada

Australia. Będą surowe kary dla lekarzy, którzy podważają sens szczepień

Komunikat poparły wszystkie krajowe rady pracowników służby zdrowia, w tym rada medyczna oraz rady pielęgniarzy i położników, farmaceutów i dentystów.

W profesjonalnej praktyce medycznej nie ma miejsca na przekaz antyszczepionkowy, a jakiekolwiek promowanie twierdzeń antyszczepionkowych, w tym w mediach społecznościowych i w reklamach, może się spotkać z reakcją regulacyjną

- stwierdził cytowany w oświadczeniu prezes rady farmaceutów Brett Simmonds.

We wrześniu 2020 roku AHPRA potwierdziła, że otrzymała doniesienia o lekarzach i innych pracownikach służby zdrowia rozpowszechniających treści antyszczepionkowe i teorie spiskowe dotyczące Covid-19 na półprywatnych grupach w mediach społecznościowych - przypomina "Sydney Morning Herald".

Pracownicy (służby zdrowia) mają obowiązek promować zdrowie w społeczności poprzez zapobieganie chorobom i ich kontrolowanie (…) Zasady krajowych rad wymagają od nich gwarancji, że osobiste przekonania nie będą negatywnie wpływać na pacjentów i klientów

- przekazał gazecie rzecznik AHPRA.

Ostrzeżenie zbiega się w czasie z planowanym na środę rozpoczęciem w Australii szczepień preparatem AstraZeneki. W kraju trwają już szczepienia niektórych grup specyfikiem Pfizera, ale zgodnie z rządowym programem większość Australijczyków ma otrzymać preparat AstraZeneki.

W komunikacie AHPRA i rad zawodowych wezwano pracowników służby zdrowia, aby zaszczepili się przeciw COVID-19, o ile nie występują u nich przeciwwskazania natury medycznej. Zaapelowano do nich również o przejście koniecznych szkoleń i uzyskanie akredytacji potrzebnych do podawania szczepionek.

*

Autor: Andrzej Borowiak (PAP), anb/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: