"Rz": W II kwartale rząd chce szczepić 1,5 mln osób tygodniowo. "Nie mamy takiej przepustowości"

Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń "Rzeczpospolitej", harmonogram Narodowego Programu Szczepień na drugi kwartał tego roku, zakładający m.in. zwiększone dostawy szczepionek, zostanie zaprezentowany w drugiej połowie marca. W optymistycznym scenariuszu rząd chce zwiększyć możliwości systemu tak, by możliwe było szczepienie 1,5 mln osób tygodniowo.

Zaktualizowany harmonogram Narodowego Programu szczepień ma zostać przedstawiony dopiero po uzyskaniu "twardych" deklaracji od producentów szczepionek. Nieoficjalne doniesienia mówią o tym, że w drugim kwartale 2021 r. może być dostępnych kilkanaście milionów dawek preparatu.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Narodowy Program Szczepień. W II kwartale rząd chce szczepić nawet 1,5 mln osób tygodniowo

Ogólna liczba szczepień (pierwszą i drugą dawką) przekroczyła w Polsce cztery miliony. W ubiegłym tygodniu (1-7 marca) zaszczepiono nieco ponad 627 tys. osób.

Z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że w optymistycznym scenariuszu rządzący zakładają zwiększenie możliwości Narodowego Programu Szczepień tak, by można było wykonywać 1,5 mln szczepień tygodniowo. Choć przygotowania do kwietniowej "ofensywy szczepionkowej" trwają, eksperci są raczej sceptyczni. 

- Mamy w Polsce ok. 6 tys. punktów, ale większość z nich nie jest przygotowana do masowych szczepień. Obawiam się, że nie mamy w systemie takiej przepustowości, żeby dało się tygodniowo zaszczepić 1,5 mln ludzi bez organizacji dużych punktów szczepień, np. w szpitalach węzłowych - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Priorytetem w nowym harmonogramie Narodowego Programu Szczepień ma być zaszczepienie seniorów i osób najbardziej narażonych na śmierć po zakażeniu. Ma to pozwolić na ograniczenie liczby zgonów oraz obłożenia szpitalnych łóżek. "Dopiero kolejny etap to osiągnięcie odporności populacyjnej" - pisze Michał Kolanko z "Rz".

Koronawirus. 10 marca rusza rejestracja dla osób przewlekle chorych - kogo dotyczy?Koronawirus. 10 marca rusza rejestracja dla osób przewlekle chorych

Więcej o: