Reuters: Johnson & Johnson może mieć kłopoty z wywiązaniem się z dostaw szczepionek dla UE

Producent szczepionek przeciwko Covid-19 Johnson & Johnson powiadomił UE, że w II kwartale br. może mieć kłopoty z wywiązaniem się z dostaw dla Unii - poinformował we wtorek Reuters, opierając się na źródłach w KE. Do końca czerwca kraje UE powinny otrzymać 55 mln dawek tej szczepionki.

W zeszłym tygodniu koncern powiadomił władze Unii Europejskiej, że problemy z dostawami składników szczepionek i sprzętu produkcyjnego stawiają zaplanowany harmonogram dostaw substancji dla wspólnoty "pod presją" - powiedział anonimowo agencji urzędnik europejski bezpośrednio zaangażowany w rozmowy z firmą.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Koronawirus w Polsce.Koronawirus w Polsce. Na mapie kraju przybywa "czarnych" powiatów [WYKRES DNIA]

Źródło Reutersa zaznaczyło, że przedstawiciele Johnson & Johnson (J&J) wyrazili ostrożność co do planowanych dostaw, ale powiedzieli, że terminowe wywiązanie się z nich "nie jest niemożliwe".

Szczepionka Johnson & Johnson bez pozytywnej ocen EMA

Jednodawkowa szczepionka J&J nie została jeszcze dopuszczona do obrotu w UE, ale oczekuję się, że w czwartek Europejska Agencja Leków (EMA) wyda w tej sprawie pozytywną opinię, która umożliwi Komisji Europejskiej na zezwolenie na stosowanie preparatu we wszystkich krajach Wspólnoty. Według wcześniejszych zapewnień urzędników KE, dostawy preparatu mogłyby się zacząć w kwietniu.

J&J zobowiązał się dostarczyć do końca roku do krajów Unii 200 mln zamówionych dawek szczepionki. Na podstawie danych umieszczonych w dokumentach niemieckiego i włoskiego ministerstwa zdrowia można wyliczyć, że zawarty między firmą a UE kontrakt przewidywał dostarczenie do końca II kwartału br. ok. 55 mln dawek substancji - informuje Reuters. W III kwartale dostawy miałyby się podwoić.

Dostawy szczepionki przeciwko COVID-19 do krajów UE

Rzecznik KE odmówił Reutersowi skomentowania harmonogramu dostaw szczepionki J&J. Koncern poinformował w komunikacie, że w II kwartale rozpocznie się przekazywanie szczepionek krajom UE, ale nie skomentował możliwych opóźnień w dostawach i nie podał, ile dokładnie dawek przybędzie do Unii w tym czasie.

Ewentualne opóźnienie dostaw kolejnej szczepionki dla UE byłoby następnym ciosem w unijny program szczepień, który został już spowolniony zmniejszeniem zaplanowanych dostaw szczepionki AstraZeneca i chwilowymi opóźnieniami w dostarczaniu preparatów Pfizera/BioNTechu i Moderny - ocenia Reuters.

Władze Holandii i Irlandii spodziewają się, że w kwietniu otrzymają mniej szczepionek J&J niż planowano, ale w maju i czerwcu dostawy się zwiększą, przez co realizacja kontraktu w perspektywie całego kwartału będzie przebiegać zgodnie z planem - przypomina agencja.

PAP, adj/ mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Piotr MüllerMüller: Zabiegi ratujące zdrowie i życie będą nadal przeprowadzane

Więcej o: