Michał Dworczyk o komunikacie NFZ: To zalecenie. Decyzja na końcu będzie zależeć od lekarza

Michał Dworczyk przyznał, że ostatni duży wzrost liczby zgonów w Polsce spowodowany jest nie tylko koronawirusem SARS-CoV-2, ale też tym, że służba zdrowia skupiona jest na walce z epidemią. Szef kancelarii premiera został też zapytany o zalecenia NFZ w sprawie planowanych zabiegów.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zalecenia ws. planowanych zabiegów. Na polecenie ministra zdrowia zarekomendowano, by do niezbędnego minimum ograniczyć lub czasowo zawiesić udzielanie świadczeń wykonywanych planowo. Michał Dworczyk w rozmowie w Polsat News podkreślił, że jest to jedynie zalecenie NFZ.

Koronawirus w Polsce.Szef NFZ o ograniczeniu zabiegów: Mam nadzieję, że to okres przejściowy

Michał Dworczyk o zaleceniach NFZ: Wbrew komentarzom, nie jest to przymusowe odwoływanie różnych działań medycznych

- Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pewne zalecenie. Wbrew komentarzom, nie jest to przymusowe odwoływanie różnych działań medycznych, lecz związane jest z przyrostem zachorowań na COVID-19 - powiedział koordynator Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi.

Michał Dworczyk dodał, że epidemia wymusza na rządzie "radykalne działania", ale poniedziałkowa decyzja NFZ "nie dotknie najciężej chorych pacjentów", w tym tych onkologicznych. - Decyzja na końcu będzie zależeć od lekarza. Jeżeli uzna on, że zabieg powinien się odbyć mimo epidemii, to do niego dojdzie - zapewnił. Polityk dalej przyznał, że system opieki zdrowotnej w Polsce zaczyna być poważnie obciążony. Problemem ma być też to, że w kraju jest za mało lekarzy i pielęgniarek.

Zobacz wideo Nowy standard teleporad. Dzieci do 6 roku życia powinny być badane na miejscu

Dworczyk o opanowaniu epidemii COVID-19. Rząd ma strategiczny cel, by stało się to w 2021 roku

Szef kancelarii premiera zapytany został także o ostatni wzrost danych epidemiologicznych. - Jest duży przyrost liczby zgonów spowodowany nie tylko COVID-19, ale i tym, że opieka zdrowotna w absolutnej większości krajów skupia się na koronawirusie - mówił "Gościu Wydarzeń". Dworczyk zwrócił uwagę, że praktycznie nie ma już rodziny, której bliscy nie zostaliby dotknięci epidemią. Polityk dodał jednak, że "trzeba mieć nadzieję, że jesteśmy na ostatniej prostej walki z pandemią".

- Wierzę, że na horyzoncie widać nie tyle koniec pandemii, ile moment, gdy ją opanujemy. Rząd ma strategiczny cel, by stało się to w 2021 roku - stwierdził. Dodał też, że ma nadzieję, że do końca przyszłego tygodnia uda się zaszczepić wszystkie osoby z grupy "zero", w tym m.in. medyków.

Piotr MüllerMüller: Zabiegi ratujące zdrowie i życie będą nadal przeprowadzane

Więcej o: