Koronawirus. Nie zaszczepimy się dalej niż 100 km od domu. Rząd wprowadza zmiany

Po kilku głośnych sprawach, kiedy chętni na szczepienia otrzymali skierowania do znacznie oddalonych placówek, rząd wprowadza ograniczenia terytorialne. Pacjenci będą mogli wybrać punkty szczepień oddalone maksymalnie o 100 kilometrów od miejsca zamieszkania. Nowe wytyczne wejdą w życie przy kolejnych zapisach na szczepienia przeciw COVID-19.
Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu test na COVID-19 może dać wynik fałszywie dodatni?

Zasada ograniczenia do 100 km prawdopodobnie nie będzie obowiązywać jeszcze podczas zapisów dla rocznika 1952 - może nie udać się tak szybko zmienić systemów komputerowych. Tutaj jednak nie powinno być problemów, ponieważ ta grupa wiekowa będzie korzystać z preparatu AstraZeneki, którego dawki dla pierwszych roczników są zabezpieczone.  

Przy kolejnych zapisach ograniczenie terytorialne będzie już obowiązywać. Nawet gdyby ktoś chciał zapisać się na szczepienie w odległym mieście, nie będzie to możliwe. 

Problem może pojawić się przy zapisach dla osób powyżej 70 roku życia. One muszą dostać Pfizera i Modernę, a dostawy tych koncernów wciąż nie są potwierdzone i być może terminów zabraknie.

KRPM: dostaliśmy po łapach 

Jak dowiedział się reporter RMF FM, urzędnicy tłumaczą zmiany opisywanymi przez media przypadkami otrzymania wezwania na szczepienie do bardzo odległych do miejsc zamieszkania pacjentów punktów. Mówiono np. o osobach ze Szczecina, które skierowanie dostały do Przemyśla.

Gdy brakuje szczepionek, daliśmy ludziom wybór: czekasz czy jedziesz daleko, a dostaliśmy za to po łapach!

- powiedzieli RMF FM urzędnicy z kancelarii premiera.

W drugim kwartale tempo szczepień może wzrosnąć 

Kancelaria premiera zapowiedziała, że w drugim kwartale do Polski trafi do 15 milionów dawek. Najwięcej szczepionek ma dostarczyć AstraZeneca - 6 mln 700 tysięcy dawek. Jak informuje portal, jeśli Polska otrzyma taką ilość preparatu, tempo szczepień wzrośnie trzykrotnie, będzie można szczepić 5 milionów osób miesięcznie.

We wtorek 9 marca Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 9 954 nowych zakażeń w kraju. Najwięcej zakażeń jest na Mazowszu, aż 1 772 przypadków. Z powodu COVID-19 zmarły 64 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 218 osób. Całkowita liczba zakażonych koronawirusem to 1 811 036. Zmarło 45 599 osób.

Więcej o: