Koronawirus. Czy lockdown na Mazowszu jest możliwy? "Bardzo trudno zamknąć stolicę"

Czy w województwie mazowieckim może zostać wprowadzony lockdown? Okazuje się, że w ministerstwie zdrowia trwają rozmowy na ten temat. Na Mazowszu odnotowano wyraźny wzrost zakażeń, jednak podjęcie decyzji jest bardzo trudne.
Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

We wtorek potwierdzono 9 954 nowe przypadki koronawirusa, najwięcej zakażeń - na Mazowszu. Aż 1 772 przypadków. Z tego powodu coraz więcej mówi się o wprowadzeniu lockdownu w województwie mazowieckim.

W programie "Newsroom WP" dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, mazowiecka konsultantka ds. chorób zakaźnych powiadomiła, że minister zdrowia Adam Niedzielski wymienił Mazowsze jako kolejne województwo, w którym może zostać wprowadzony częściowy lockdown.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)NFZ zaleca ograniczenie do minimum lub zawieszenie zabiegów planowych

Zamknięcie Warszawy? "To decyzja niezmiernie trudna"

Jak wskazuje dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, Warszawa i województwo mazowieckie to specyficzne miejsce. Ze względu na urzędy państwowe, port lotniczy i węzły kolejowe, zamknięcie stolicy Polski jest bardzo trudne.

Jednak ministerstwo zdrowia kieruje się wieloma wskaźnikami, między innymi dziennym przyrostem zachorowań, badaniami porównawczymi i analizami tydzień do tygodnia. Najnowsze analizy wskazują, że na Mazowszu jest o 30% więcej zakażeń względem wcześniejszego tygodnia, dlatego sugeruje się zabezpieczenie łóżek szpitalnych i respiratorów.

Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjneMinisterstwo Zdrowia: 9 954 nowych zakażeń koronawirusem i 282 ofiary śmiertelne

Rząd zaostrzył i przedłużył obostrzenia w dwóch województwach

Rząd podjął decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużeniu obostrzeń na Warmii i Mazurach. Od 13 marca do 20 marca będzie obowiązywała nauka hybrydowa w klasach I-III szkół podstawowych w tych regionach. Oprócz tego swoją działalność muszą zawiesić między innymi baseny, hotele, galerie handlowe, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, kluby fitness i siłownie oraz obiekty sportowe. W pozostałych województwach przedłużono dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca. Jednak zgodnie z nową strategią rządu, nowe obostrzenia będą wprowadzane co tydzień, w zależności od tempa przyrostu zakażeń.

Więcej o: