Kiedy szczepienia 30-latków i 40-latków? Waldemar Kraska podał optymistyczny termin

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, ma nadzieję, że do wakacji zaszczepionych będzie już przynajmniej 60-70 proc. Polaków. Wciąż jednak trwa doszczepianie lekarzy, mówi się też o opóźnieniach w dostawach szczepionek. Co z 30-latkami i 40-latkami? Waldemar Kraska odpowiada.

Akcja szczepień w kraju powoli posuwa się do przodu. Od poniedziałku rozpoczyna się "doszczepianie" osób z grupy zero, czyli lekarzy, którzy jeszcze nie nie otrzymali swoich dawek, 11 marca ruszą zapisy dla urodzonych w 1952 roku, a firmy farmaceutyczne zapowiadają duże dostawy preparatów w drugim kwartale. Ministerstwo Zdrowia szacuje, kiedy na szczepienie mogą liczyć młodsze osoby spoza grup priorytetowych.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Waldemar Kraska: Nadzieję wiążę z drugim kwartałem

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, mówił w poniedziałek w Polskim Radiu o szczepieniach przeciwko koronawirusowi dla 30-latków i 40-latków.

Dość dużą nadzieję wiążę z drugim kwartałem

- odpowiedział. Dodał też, że ma nadzieję, że takie ilości szczepionek się wtedy pojawią. 

Ja bym chciał, żeby to się wydarzyło do wakacji, może troszeczkę jestem za bardzo optymistyczny

- powiedział Kraska i dodał, że chciałby, aby do wakacji zaszczepiono już przynajmniej 60-70 proc. Polaków. Mówił, że firmy produkujące szczepionki zapowiadają duże dostawy dawek do kraju, a Polska jest przygotowana pod względem logistycznym do wykonania masowych szczepień. 

Michał Dworczyk: rzeczywistość nie zawsze pokrywa się z zapowiedziami

Czy kolejne dostawy będą w Polsce o czasie, czy będą w takich wolumenach, w jakich zostały zapowiedziane? Tego oczywiście nie wiemy

- mówił z kolei w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk i przypomniał w wypowiedzi dla businessinsider.com.pl, że rzeczywistość nie zawsze pokrywa się z tym, co jest zapowiadane.

Ostatnio mieliśmy kolejną skasowaną i odwołaną dostawę AstryZeneki, więc trzeba się liczyć cały czas z różnego rodzaju zawirowaniami. Natomiast deklaracje producentów dotyczące drugiego kwartału są bardzo optymistyczne. Jeżeli zostałyby zrealizowane, to w drugim kwartale mielibyśmy bardzo duże przyspieszanie, jeśli chodzi o tempo szczepień w Polsce

- podkreślił Dworczyk. 

Koronawirus w Polsce. Nowe dane

We wtorek 9 marca Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 9 954 nowych zakażeń w kraju. Z powodu COVID-19 zmarły 64 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 218 osób. Całkowita liczba zakażonych koronawirusem to 1 811 036. Zmarło 45 599 osób.

Więcej o: