Minister Zdrowia Adam Niedzielski w sobotnim komunikacie zalecił, by druga dawka szczepionki AstraZeneca była podawana pacjentom maksymalnie po 84 dniach, a szczepionek Pfizer i Moderny - po 42 dniach. Zalecenia zostały wydane na podstawie opinii Zespołu ds. Szczepień Ochronnych i Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim.
Jak podaje RMF FM, punkty szczepień, choć będą wydłużały czas pomiędzy dawkami, nie będą stosowały maksymalnie dopuszczalnych terminów. Lekarze obawiają się, że w przypadku opóźnień w dostawach szczepionek lub sytuacji, w której pacjent w dniu podania drugiej dawki będzie przeziębiony, trzeba będzie powtórzyć całą procedurę od nowa.
RMF FM ustaliło, że punkty będą wobec tego stosowały "kilka dni zapasu".
Do tej pory w Polsce szczepionkę (w tym tylko pierwszą dawkę) przyjęło ponad 4 mln osób.
10 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia COVID-19 dla części osób przewlekle chorych. Dzień po rozpoczęciu rejestracji dla przewlekle chorych - 11 marca - rozpoczną się zapisy na szczepienia dla osób w wieku od 65 do 69 lat. Te zapisy potrwają do 13 marca.
Między 18 a 20 marca będą rejestrowane osoby z roczników 1952-54, od 22 marca do 24 marca - z roczników 1954-1956. Od 25 marca mogą sie ponownie zapisywać na szczepienia pacjenci w wieku 70 plus. Szczepienia osób w wieku 69 lat mają się rozpocząć 22 marca.
Tząd zachęca, by zapisywać się poprzez infolinię 989, e-rejestrację na stronie http://gov.pl/szczepimysie lub wysyłając SMS na numer 664 908 556, natomiast odradza udawanie się do punktów szczepień.
Do 14 marca mają potrwać szczepienia nauczycieli. 29 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1c - osób, które na co dzień spotykają się z chorymi.