Rząd zalecił wydłużenie odstępu między dawkami szczepionki. Punkty nie będą czekały do ostatniej chwili

Punkty szczepień nie będą stosowały maksymalnych dopuszczalnych odstępów między jedną z drugą dawką szczepionki - podaje RMF FM. Zgodnie z zaleceniami rządu druga dawka szczepionki Pfizera i Moderny powinna zostać podana najpóźniej po 42 dniach, a AstraZeneki - po 84.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w sobotnim komunikacie zalecił, by druga dawka szczepionki AstraZeneca była podawana pacjentom maksymalnie po 84 dniach, a szczepionek Pfizer i Moderny - po 42 dniach. Zalecenia zostały wydane na podstawie opinii Zespołu ds. Szczepień Ochronnych i Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim.

Jak podaje RMF FM, punkty szczepień, choć będą wydłużały czas pomiędzy dawkami, nie będą stosowały maksymalnie dopuszczalnych terminów. Lekarze obawiają się, że w przypadku opóźnień w dostawach szczepionek lub sytuacji, w której pacjent w dniu podania drugiej dawki będzie przeziębiony, trzeba będzie powtórzyć całą procedurę od nowa.

RMF FM ustaliło, że punkty będą wobec tego stosowały "kilka dni zapasu".

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Koronawirus. Szczepienia w Polsce

Do tej pory w Polsce szczepionkę (w tym tylko pierwszą dawkę) przyjęło ponad 4 mln osób.

10 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia COVID-19 dla części osób przewlekle chorych. Dzień po rozpoczęciu rejestracji dla przewlekle chorych - 11 marca - rozpoczną się zapisy na szczepienia dla osób w wieku od 65 do 69 lat. Te zapisy potrwają do 13 marca.

Między 18 a 20 marca będą rejestrowane osoby z roczników 1952-54, od 22 marca do 24 marca - z roczników 1954-1956. Od 25 marca mogą sie ponownie zapisywać na szczepienia pacjenci w wieku 70 plus. Szczepienia osób w wieku 69 lat mają się rozpocząć 22 marca.

Tząd zachęca, by zapisywać się poprzez infolinię 989, e-rejestrację na stronie http://gov.pl/szczepimysie lub wysyłając SMS na numer 664 908 556, natomiast odradza udawanie się do punktów szczepień.

Do 14 marca mają potrwać szczepienia nauczycieli. 29 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1c - osób, które na co dzień spotykają się z chorymi.

Więcej o: