KAS: Służbowe psy administracji skarbowej pomogą w wykrywaniu COVID-19

Psy służbowe KAS - Negrita, Sony, Bruce i Hunter - jako pierwsze w Polsce pomogą w wykrywaniu COVID-19 - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Trwające 8 tygodni szkolenie psów to pionierski francusko-polski projekt - dodała.

"Cztery zespoły kynologiczne przewodników z psami KAS z izb administracji skarbowej z Opola, Rzeszowa, Gdyni oraz Warszawy, zostaną przeszkolone we wczesnym wykrywaniu COVID-19 u ludzi" - wyjaśniła Wielanek.

Poznańskie szkoły są nadal zamknięte z powodu epidemii koronawirusaSanepid o brytyjskiej mutacji. "Jeden egoista przyszedł do pracy"

Szkolenie dla psów. Mają się nauczyć rozpoznawania zapachu

Pilotażowe szkolenie odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie. "Psy zostaną nauczone rozpoznawania zapachu COVID-19, pobranego od osób zarażonych wirusem" - wytłumaczyła.

Zobacz wideo Pandemia potęguje patologie. „Przemoc domowa to palący problem”

Program szkolenia powstał w oparciu o dwa niezależne protokoły treningu medycznego do wykrywania przez psy COVID-19. Protokoły zostały opracowane przez polską grupę badawczą pod przewodnictwem prof. Michała Dzięcioła z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz francuską grupę badawczo-naukową prof. Dominique Grandjean z Wyższej Szkoły Weterynarii w Alfort (Francja).

Innowacyjny projekt

"Ten innowacyjny projekt poszerzy zakres wykorzystania psów służbowych KAS, a tym samym przyczyni się do walki z COVID-19" - podkreśliła rzeczniczka KAS. 

Rzecznik rząduPiotr Müller o maseczkach dostarczonych na Warmię i Mazury: Będą używane

Autor: Marcin Musiał / PAP

Koronawirus: aktualne zalecenia i informacje na gov.pl.

Więcej o: