Rzecznik rządu o maseczkach dostarczonych na Warmię i Mazury: Będą używane

Maseczki dostarczane przez Rządowa Agencję Rezerw Strategicznych dla mieszkańców Warmii i Mazur "były źle oznaczone" i "będą używane" - zapewniał w TVN24 Piotr Müller, rzecznik rządu. W sobotę informowaliśmy, że maskom kończy się termin zdatności i zostaną zwrócone.

Piotr Müller mówił na antenie TVN24 o maseczkach dostarczanych od czwartku dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (w sumie ma ich być ponad 5 mln sztuk). W sobotę pisaliśmy, że prawie 137 tys. maseczek dostarczonych do czterech gmin nie będzie zdatnych do użytku ze względu na kończący się termin zdatności. Teraz jednak Müller zakomunikował, że maseczki "będą używane".

Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"

Koronawirus. Rozpoczęła się akcja wydawania darmowych maseczekRuszyła akcja wydawania darmowych maseczek. Dotyczy dwóch województw

- To nie były maseczki, których certyfikaty wygasły, tylko była sytuacja, w której były źle oznaczone, ponieważ ich przydatność do użytku była dłuższa niż to, co było oznaczone na opakowaniach, ponieważ najpierw miały certyfikat tymczasowy, a potem po weryfikacji miały wydłużony certyfikat do 24 miesięcy - przekazał rzecznik rządu.

Warmińsko-mazurskie. Maseczki z nowym certyfikatem

I rzeczywiście, 6 marca Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych napisała na Twitterze, że maski są "pełnowartościowe". Początkowo producent otrzymał certyfikat na sześć miesięcy, ale później został on  wydłużony, lecz nie uwzględniono tego na opakowaniach. 

Wyjaśniamy: maski są pełnowartościowe. Producent otrzymał pierwotnie certyfikat tymczasowy (6 m-cy). Obecnie ma już nowy, dłuższy. Na opakowaniach masek funkcjonuje stara data. Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski. Podkreślamy jednak - maski są pełnowartościowe

- napisała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

5 marca minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia w województwie pomorskim. Wcześniej restrykcje wprowadzono dla województwa warmińsko-mazurskiego. Warmia i Mazury to region najmocniej dotknięty pandemią koronawirusa w ostatnim czasie.

Waldemar Kraska"Lawinowy wzrost zakażeń". Ostatniej doby do szpitali trafiło pół tys. osób

Więcej o: