Prof. Gut o Wielkanocy: Groźna nie dla seniorów. "Umieralność może przesunąć się na młodsze roczniki"

Z każdym dniem w Polsce przybywa osób, które przyjęły już dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19. Zdaniem wirusologa prof. Włodzimierza Guta, fakt ten wcale nie musi oznaczać, że takie osoby bez problemów będą mogły się spotkać z rodziną w czasie świąt wielkanocnych.

Choć do okresu świąt wielkanocnych pozostał niespełna miesiąc, już teraz rząd zaleca, aby podobnie jak w zeszłym roku spędzić go w okrojonym gronie domowników. Ma to rzecz jasna pomóc w uniknięciu dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Prof. Gut o seniorach podczas świąt: 90 proc. będzie bezpieczne

Co jednak z osobami, które przyjęły już dwie dawki szczepionki? Tych w Polsce obecnie jest ponad 1,4 mln, wśród których jest wielu seniorów, szczególnie odczuwających rozłąkę z rodziną. Zdanie na temat ich spotkań z bliskimi zabrał prof. Włodzimierz Gut.

- 90 procent zaszczepionych, bo taka jest mniej więcej skuteczność szczepionki, będzie podczas tych spotkań bezpieczna - mówił "Faktowi". Wirusolog zalecił przy tym, aby dla pewności zaszczepieni seniorzy wykonali przed świętami test na przeciwciała i sprawdzili, czy one faktycznie u nich występują.

Zdaniem prof. Guta, istnieje jeden istotny aspekt, który powinien zniechęcić Polaków do rodzinnego świętowania. - Takie spotkania nie będą bezpieczne z jednego względu - nie tylko seniorzy w nich uczestniczą. Są też młodsze osoby, które nie są jeszcze zaszczepione i one mogą się zarazić. Wtedy przesunie się umieralność na młodsze roczniki - zauważa wirusolog.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Michał Dworczyk o świętach: Jest za wcześnie, aby mówić, jak będą wyglądać

W poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk wypowiedział się na temat świąt wielkanocnych. Przyznał, że "rząd chciałby, aby obostrzenia były jak najmniej dotkliwe, ale przede wszystkim trzeba pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwie Polaków". Jednocześnie dodał, że na razie jest za wcześnie, żeby mówić, jak będą wyglądały zbliżające się święta. 

Więcej o: