Kraska o "lawinowym wzroście zakażeń". Ostatniej doby do szpitali trafiło aż pół tysiąca osób z COVID

W ciągu ostatniej doby do polskich szpitali trafiło prawie pół tysiąca osób z COVID-19 - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że pod respiratory trafiło dalszych 69 osób. Ocenił, że liczba zakażonych trafiających do szpitali przybywa w sposób lawinowy.

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska w poniedziałek rano w Programie Pierwszym Polskiego Radia przekazał dane na temat zajęcia w szpitalach tzw. łóżek covidowych. Jak podkreślił, sytuacja w tej kwestii się pogarsza.

Niestety, widzimy zauważalny wzrost liczby pacjentów z COVID-19. To jest wręcz lawinowy wzrost zakażeń
W ciągu ostatniej doby przybyła nam prawie pół tysiąca nowych pacjentów. 69 osób trafiło także na respiratory. To jest bardzo niepokojąca liczba. Widzimy, że tych pacjentów zakażonych koronawirusem niestety przybywa w naszych szpitalach i to przybywa w dość lawinowy sposób

- powiedział.

Zobacz wideo Ratownik medyczny: Cały czas doświadczamy strachu o swoje życie

Wzrost liczby hospitalizowanych i duża liczba osób w złym stanie. "Pacjenci nie zgłaszają się"

Kraska poinformował również, że obecnie ponad 17,3 tys. osób przebywa na oddziałach covidowych. Przypomniał, że do dyspozycji jest też 35 szpitali tymczasowych. W nich - według informacji przekazanych przez Kraskę - przebywa obecnie tysiąc osób, a jest w nich prawie 7 tys. miejsc.

Dopytywany o dużą liczbę osób w złym stanie, wskazał na fakt zbyt późnego zgłaszania się pacjentów do szpitali. "Pacjenci usiłują na własną rękę się leczyć, czasem w ogóle nie zgłaszają się do lekarza, nawet nie wykonują testów. Chcą tę chorobę przejść w domu" - mówił

*

Autor: Szymon Zdziebłowski, PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: