Europejska Agencja Leków wezwała do ostrożności wobec szczepionki Sputnik V. "Dane nie są znane"

Europejska Agencja Leków (EMA) wezwała w niedzielę członków Unii Europejskiej do powstrzymania się od wydawania krajowych zezwoleń na rosyjską szczepionkę COVID-19 Sputnik V. Jak wskazano, trwa przegląd jej bezpieczeństwa i skuteczności, a na razie wiele danych nie jest jeszcze znanych.

- Potrzebujemy dokumentów, które moglibyśmy przejrzeć. W tej chwili nie mamy również danych ... o zaszczepionych osobach. Nie są znane. Dlatego pilnie odradzałbym wydawanie krajowych zezwoleń w nagłych wypadkach - powiedziała Christa Wirthumer, dyrektorka zarządzająca EMA w wypowiedzi dla austriackiej telewizji ORF.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Szczepionka Sputnik V. Europejska Agencja Leków prowadzi badania

- Możemy mieć w przyszłości szczepionkę Sputnik V na rynku, jeśli wszystkie dane zostaną sprawdzone. Rozpoczęliśmy przegląd i badania - dodała.

Dane pochodzą od rosyjskich producentów i oczywiście zostaną sprawdzone pod kątem zgodności z europejskimi normami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Gdy wszystko zostanie sprawdzone, zostanie również dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej

- stwierdziła.

Sputnik V został już zatwierdzony lub jest oceniany do zatwierdzenia w trzech państwach członkowskich UE - na Węgrzech, Słowacji i w Czechach - a urzędnicy UE stwierdzili, że Bruksela może rozpocząć negocjacje z producentem szczepionek, jeśli co najmniej cztery kraje członkowskie o to poproszą.

Christa Wirthumer przyznała także, że Komitet ds. Produktów Leczniczych (CHMP) EMA zwoła nadzwyczajne posiedzenie 11 marca w celu przeglądu szczepionki Johnson & Johnson COVID-19 do użytku w UE. - Oczekujemy pozytywnej oceny i tego, że Komisja Europejska szybko udzieli zezwolenia - dodała.

*

Autor: PAP, wr/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: