Agencja Rezerw Strategicznych: W poniedziałek do Polski powinno dotrzeć ponad 700 tys. dawek szczepionek

W poniedziałek do Polski powinno dotrzeć 380 tys. dawek szczepionki od firmy Pfizer oraz ok. 360 tys. dawek od AstryZeneki - powiedział PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że w tym tygodniu powinno dotrzeć też ok. 200 tys. dawek szczepionki od Moderny.

- W poniedziałek rano spodziewamy się dostawy 380 tys. dawek szczepionki od firmy Pfizer. Powinna też dotrzeć dostawa od firmy AstraZeneca, ma to być zaległa dostawa z czwartku oraz normalna, planowana na ten dzień, łącznie ok. 360 tys. dawek - mówił Kuczmierowski.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

W poniedziałek mają dotrzeć do Polski dostawy szczepionek Pfizera i AstryZeneki. Wkrótce także Moderny

W czwartek rano do Polski miało dotrzeć 62 tys. dawek szczepionki od firmy AstraZeneca, ale dostawa została odwołana przez producenta.

Kuczmierowski dodał, że dostawy te mają być dystrybuowane do punktów szczepień we wtorek oraz środę. - Dawki od Pfizera będą wykorzystywane do szczepienia seniorów w punktach populacyjnych, natomiast szczepionki od AstryZeneki będą przeznaczone na szczepienia grupy zero - wskazał.

Prezes Agencji poinformował, że w tym tygodniu spodziewana jest też dostawa szczepionek od Moderny. Jak mówił będzie to ok. 200 tys. dawek.

Kuczmierowski: Duże nadzieje wiążemy, m.in. ze szczepionką Johnson&Johnson

- W dalszym ciągu największym problemem są dla nas, mniejsze niż zakładaliśmy dostawy szczepionek. Moglibyśmy szczepić tygodniowo o wiele więcej osób. Dodatkowo komplikuje nam działania nieterminowość dostaw i różnice względem harmonogramów - przyznał.

- Mamy nadzieję, że w drugim kwartale sytuacja się zdecydowanie zmieni. Jednocześnie duże nadzieje wiążemy, m.in. ze szczepionką Johnson&Johnson, która powinna wkrótce zostać przyjęta przez EMA [Europejską Agencję Leków - red.] - dodał Kuczmierowski.

Na rynku unijnym dopuszczone są obecnie trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA - firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Adam Niedzielski Nowe zalecenia ws. odstępów między dawkami szczepionek. Jest komunikat MZ

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

PAP, autorzy: Rafał Białkowski/rbk/drag/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: