Po śmierci 49-latki Austria wstrzymała szczepienia konkretną partią AstraZeneki. "Brak dowodów"

Władze Austrii zdecydowały w niedzielę o wstrzymaniu szczepień przeciw Covid-19 z użyciem jednej z partii preparatu AstraZeneca po śmierci 49-letniej kobiety oraz wystąpieniu zatoru płuc u drugiej. Decyzja została podjęta mimo braku dowodów na bezpośredni związek ze szczepieniem.

Jak poinformował federalny urząd ds. bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej (BASG), kobieta zmarła w wyniku zaburzeń krzepnięcia krwi, zaś druga, 35-latka, nabawiła się zatoru płuc, spowodowanego zakrzepem.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Austria. Władze wstrzymały szczepienia z użyciem jednej partii szczepionki AstraZeneka 

Oba przypadki wystąpiły w miejscowości Zwettl w Dolnej Austrii. Kobiety otrzymały zastrzyki z tej samej partii szczepionki AstraZeneca.

BASG podał, że nie ma obecnie "dowodów na związek przyczynowy ze szczepionką".

Przypadki problemów z krzepnięciem krwi nie były wcześniej notowane w badaniach nad preparatem AstraZeneca. Ponieważ jednak na razie związku nie da się całkowicie wykluczyć, urząd zdecydował się wstrzymać szczepienie z użyciem tej partii preparatu.

PAP, autorzy: osk/ap/

"Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Adam NiedzielskiNowe zalecenia ws. odstępów między dawkami szczepionek. Jest komunikat MZ

Więcej o: