Rząd wysłał bezwartościowe maseczki na Mazury? ARS zaprzecza, ale wymieni je, "żeby uciąć spekulacje"

Agencja Rezerw Strategicznych podała w sobotę na Twitterze, że maseczki, które trafiły do woj. warmińsko-mazurskiego są pełnowartościowe i mają dłuższy termin przydatności, niż widnieje na części opakowań. "Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski" - zapowiedziała.

We wpisie na Twitterze Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wyjaśniła, że polski producent otrzymał na początku produkcji certyfikat tymczasowy na 6 miesięcy. Obecnie ma już certyfikat pełny na 24 miesiące, ale na części opakowań funkcjonuje krótsza data.

"Wyjaśniamy: maski są pełnowartościowe. Producent otrzymał pierwotnie certyfikat tymczasowy (6 m-cy). Obecnie ma już nowy, dłuższy. Na opakowaniach masek funkcjonuje stara data. Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski. Podkreślamy jednak - maski są pełnowartościowe" - napisała na Twitterze RARS.

Część maseczek była po terminie ważności

Służby wojewody warmińsko-mazurskiego informowały wcześniej, że część maseczek, które dotarły do regionu, była po terminie przydatności i zostaną wymienione na nowe. - Przy transporcie i przeładunku zorientowaliśmy się, że przynajmniej jakaś część jest krótko po terminie ważności, a część krótko przed upływem terminu. Zgłosiliśmy to od razu do Agencji, zwracając się o wymianę całego transportu - mówił PAP rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Maseczki ochronne Dostali maseczki od rządu. Część jest bezwartościowa

Według niego większość poprzedniego transportu znajduje się nadal w komendach Państwowej Straży Pożarnej. A te, które dotarły do urzędów gmin i nie zostały rozdysponowane, są odbierane z powrotem przez strażaków. - Jeśli gdzieś trafiły do mieszkańców, to są to jakieś pojedyncze przypadki - zaznaczył. Przekazał też, że wymienione mają zostać wszystkie maseczki, które wcześniej dostarczono do regionu, a transport z nowymi maseczkami dotarł jeszcze w sobotę.

Maseczki są dostarczane z Agencji Rezerw Strategicznych do pięciu komend powiatowych PSP, które przekazują je do poszczególnych gmin. Gminy mają zająć się ich dystrybucją wśród mieszkańców regionu. Łącznie będzie to 5,7 mln sztuk.

O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego - 5 mln.

Zapowiedział, że maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrznie w województwach.

Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"

autor: Marcin Boguszewski/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"
Więcej o: