Odstępy między dawkami szczepionek uległy wydłużeniu. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

Nowe wydłużone odstępy między dawkami szczepionek przeciw COVID-19 będą obowiązywać wobec osób, które jeszcze nie miały iniekcji. Jak wynika z komunikatu resortu zdrowia, przerwa w przypadku preparatu AstraZeneca wyniesie w granicach 12 tygodni, zaś jeśli chodzi o szczepionki od Pfizera i Moderny - do sześciu tygodni. Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania. Zalecana liczba dawek zostanie podana w terminie późniejszym.

Ministerstwo Zdrowia wydało w sobotę komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw koronawirusowi preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna.

Zobacz wideo Nowy standard teleporad. Dzieci do 6. roku życia powinny być badane na miejscu

Koronawirus. Resort zdrowia wydał komunikat o odstępach między dawkami poszczególnych szczepionek

W komunikacie, z którym zapoznała się PAP, podano, że zalecenia wydano po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej działającej przy Prezesie Rady Ministrów.

"Zaleca się, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaccine AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między dawkami, zaś szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach sześciu tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami" - głosi komunikat.

MZ: Ozdrowieńcy powinni zostać zaszczepione nie dłużej niż sześć miesięcy po zachorowaniu

Podano w nim również, że szczepienia osób z potwierdzoną wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2, niezależnie od intensywności objawów, zaleca się przeprowadzać, zachowując odstęp w granicach 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni).

Wskazanie to - jak zaznaczono - dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19. MZ poinformowało, że zalecana liczba dawek w tej grupie osób zostanie przedstawiona w terminie późniejszym, po szerszej analizie badań w zakresie odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2.

Niniejsze zalecenia - jak podało MZ - stosuje się dla osób, które nie otrzymały dotychczas pierwszej dawki szczepionek.

PAP, autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl/ktl/robs/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: