Polska pomoże Czechom w walce z pandemią. "Czekamy na pierwszych pacjentów"

Polska jest gotowa pomóc Czechom w walce z pandemią; czekamy na pierwszych pacjentów - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że "w tych ciężkich sytuacjach także trzeba pomagać sąsiadom".

Kraska pytany w Polsat News, czy Polska jest gotowa pomóc Czechom w walce z pandemią, odpowiedział: "tak, nawet dzisiaj rozmawialiśmy ze sztabem kryzysowym, jeżeli chodzi o pomoc". Przypomniał, że "taka pomoc już została udzielona Słowacji".

- Trzech pacjentów w tej chwili już w Polsce przebywa. Wiemy, że prawdopodobnie pojawią się następni - dodał.

Przekazał, że również "województwo dolnośląskie zadeklarowało tę pomoc".

- Mamy wyznaczone szpitale do pomocy. Słowacy i Czesi głównie kładą nacisk, że to są pacjenci wymagający niestety opieki respiratorowej, czyli w dość ciężkim stanie - mówił wiceszef resortu zdrowia.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Przepełnione szpitale w Czechach. "Czechy są w gorszej sytuacji, niż Polska"

Waldemar Kraska poinformował, że Polska czeka na sygnał od strony czeskiej, "kiedy taki pierwszy pacjent do nas trafi". Zapewnił, że "jesteśmy na to gotowi". Podkreślił, że "w tych ciężkich sytuacjach także trzeba pomagać sąsiadom".

- My jako Polska taką deklarację złożyliśmy i teraz chcemy ją wypełnić, mimo że u nas też sytuacja jest trudna, ale myślę, że Czechy są w gorszej sytuacji, niż Polska - ocenił.

Ministerstwo zdrowia w Pradze poinformowało w piątek, że Republika Czeska aktywowała mechanizm pomocy międzynarodowej i poprosiła Niemcy, Szwajcarię i Polskę o współpracę w umieszczeniu w tych krajach pacjentów z Covid-19. Szpitale w Czechach są przepełnione. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Epidemia koronawirusa w CzechachCzechy. Rekordy zakażeń, szpitale "osiągnęły punkt krytyczny"

Więcej o: