Obostrzenia na Mazowszu zostaną zaostrzone? Wiceminister zdrowia: Być może tak się stanie

Być może tak się stanie - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany o możliwość powrotu obostrzeń na Mazowszu. Myślę, że Polacy będą roztropni i na pewno zastosują się do naszych zaleceń, trzecia fala stanie w miejscu i nie będzie takiej potrzeby - dodał.

Waldemar Kraska pytany na antenie Radia Zet, dlaczego obostrzenia w województwie pomorskim są wprowadzane od przyszłego tygodnia, a nie już od tej soboty, odpowiedział: "Decyzja była trudna, myśmy to na zespole rządowym bardzo długo dyskutowali".

- Chcieliśmy dać czas, szczególnie branży hotelowej, aby jednak ten tydzień jeszcze miała czasu, żeby się do tego przygotować. My tutaj ważymy nie tylko aspekty medyczne, ale także aspekty gospodarcze, bo trudno z dnia na dzień tę branżę poinformować, że od dzisiejszej soboty będą zamknięte hotele - wskazał wiceminister zdrowia.

Zobacz wideo Co z sezonem weselnym? "Decyzje, co do luzowania obostrzeń, będą odważniejsze"

Minister zdrowia: Zmiany dotyczące obostrzeń będą ogłaszane co tydzień

Na pytanie, czy Mazowsze czeka podobna decyzja jak Pomorze, powiedział: "Myśmy w tej chwili przygotowali taką strategię, że będziemy co tydzień ogłaszać i zmieniać ewentualne obostrzenia w regionach Polski. Województwo mazowieckie jest na 3. miejscu w tej chwili, po warmińsko-mazurskim i pomorskim".

Dodał, że "jeżeli będzie taka sytuacja, być może tak się stanie". 

- Na dzień dzisiejszy tak, jak to zostało wczoraj ogłoszone, za tydzień restrykcjami zostanie objęte województwo pomorskie tak, jak to obowiązuje w woj. warmińsko-mazurskim. [...] Myślę, że Polacy będą roztropni i na pewno zastosują się do naszych zaleceń, ta fala trzecia stanie w miejscu i nie będzie takiej potrzeby - powiedział.

Szczepionka SputnikSondaż dla "SE": Polacy nie chcą szczepionek z Chin i Rosji

Co ze szczepieniem ozdrowieńców? "Jeszcze troszeczkę cierpliwości"

Kraska pytany o szczepienia ozdrowieńców jedną dawką po sześciu miesiącach od zakażenia, odpowiedział: "jest taka rekomendacja Rady Medycznej przy panu premierze, żeby tę dawką szczepić po sześciu miesiącach, czekamy jeszcze na potwierdzenie tego przez Radę ds. Szczepień".

- Jeżeli taka będzie decyzja, to tak będzie postanowione. Jeszcze troszeczkę cierpliwości - powiedział Kraska.

Wiceminister zdrowia przekazał także, że jeżeli sytuacja z koronawirusem będzie opanowana to "realna nadzieja powrotu dzieci do szkół" istnieje. (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zdjęcie ilustracyjneJedna czy dwie dawki szczepionki dla ozdrowieńców? Rząd się waha

Więcej o: