Koronawirus. Ponad 14,8 tys. nowych przypadków, nie żyje kolejnych 245 osób. "Pandemia się rozpędza"

Mamy 14 tys. 857 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 245 osób - poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Ocenił, że "pandemia rozpędza się".

Kraska pytany na antenie Radia ZET o sobotnie dane dotyczące COVID-19 poinformował, że "dzisiaj mamy wynik 14 tys. 857 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 245 osób".

- Jeżeli porównamy to tydzień do tygodnia to dzisiejszy wynik jest większy niż w ubiegłą sobotę o prawie 2,5 tys. Czyli widzimy, że codziennie tych nowych przypadków jest coraz więcej. Ta pandemia rozpędza się, z tego, co widzimy, nie tylko jeżeli chodzi o dzienną ilość nowych przypadków, ale także liczba zajętych łóżek szpitalnych - podkreślił.

Kraska mówi o niepokoju

Przyznał, że go to "bardzo niepokoi". - Jeżeli porównamy dzisiejszy dzień do wczorajszego to jest o ponad 300 więcej łóżek zajętych w skali kraju, ale także - co mnie też niepokoi - wzrasta liczba zajętych respiratorów - dodał. W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o 15 tys. 829 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarły 263 osoby.

W każdym województwie jest jeszcze zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19 - wynika z danych zebranych przez PAP. W całym kraju dla pacjentów z koronawirusem pozostaje wolnych ponad 10 tys. łóżek, czyli ok. 37,9 proc. i 941 respiratorów, czyli 35,9 proc.

autorki: Katarzyna Krzykowska, Magdalena Gronek/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Co z sezonem weselnym? "Decyzje, co do luzowania obostrzeń, będą odważniejsze"
Więcej o: