Włochy zablokowały wywóz szczepionek poza UE. Australia apeluje o zmianę decyzji

Australia zwróciła się w piątek do Komisji Europejskiej o zrewidowanie przez Włochy decyzji zablokowania wywozu do tego kraju 250 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. W czwartek Włochy jako pierwszy kraj wykorzystały unijny instrument kontroli eksportu szczepionek.

Zastosowano tu nowe przepisy zezwalające na zakaz wywozu z UE, jeśli dostawca szczepionek nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec państw Unii Europejskiej.

W tej sytuacji zaostrzył się spór między szwedzko-brytyjską firmą AstraZeneca a krajami UE w sprawie problemów z dostawami szczepionki i opóźnień. Jednocześnie UE poparła zablokowanie przez Rzym transportu szczepionek do Australii.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Morrison: Rozumiem niepokój we Włoszech

Premier Australii Scott Morrison powiedział, że choć wysłał pismo do Komisji Europejskiej w sprawie zablokowania wywozu szczepionek, jest w stanie zrozumieć decyzję władz Włoch.

- We Włoszech dziennie umiera (z powodu Covid-19) 300 osób. I dlatego całkowicie rozumiem wielki niepokój, który istnieje we Włoszech i w wielu krajach Europy - powiedział.

Virus Outbreak GermanyWłochy blokują eksport 250 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca do Australii

We Włoszech zarejestrowano ponad 2,9 mln przypadków zakażeń koronawirusem i prawie 99 tys. zgonów. W Australii zakażonych do tej pory ponad 29 tys. osób, a 900 zmarło.

Prezes Australijskiego Stowarzyszenia Lekarzy, dr Omar Khorshid, powiedział BBC z kolei, że "to rozczarowujące gdy nacjonalizm szczepionkowy podnosi głowę".

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: