Nowe obostrzenia w województwie pomorskim. "Wycofujemy luzowania, które miały miejsce na początku roku"

W województwie pomorskim od 13 do 20 marca mają obowiązywać te same obostrzenia, które obowiązują w tej chwili w woj. warmińsko-mazurskim. - Wycofujemy luzowania, które miały miejsce na początku roku. Zamknięte będą hotele, będzie ograniczona działalność galerii handlowych. Kina, teatry, galerie sztuki, to będą obiekty, które zostaną ponownie zamknięte. To samo dotyczy basenów, saun, solariów, obiektów sportowych - ogłosił w piątek minister zdrowia. Adam Niedzielski.

- Podjęliśmy decyzję, że w woj. warmińsko-mazurskim zostaną przedłużone o tydzień obowiązujące tam regulacji, z jednym wyjątkiem. Zamiast edukacji w trybie zdalnym chcemy zastosować nauczanie hybrydowe. Część dzieci np. w jednym tygodniu uczęszcza do szkoły, w tym czasie pozostałe korzystają ze zdalnej nauki - mówił minister zdrowia w trakcie piątkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski.

- Te regulacje wejdą w życie od kolejnej soboty, nie najbliższej [13 marca - red.], do 20 marca - dodał.

W województwie pomorskim zgodnie z decyzją rządu mają obowiązywać te same rozwiązania, które obowiązują w tej chwili w woj. warmińsko-mazurskim.

- Wycofujemy luzowania, które miały miejsce na początku roku. Zamknięte będą hotele, będzie ograniczona działalność galerii handlowych. Kina, teatry, galerie sztuki, to będą obiekty, które zostaną ponownie zamknięte. To samo dotyczy basenów, saun, solariów, obiektów sportowych - ogłosił Adam Niedzielski. Od 13 do 20 marca nauka w woj. pomorskim także ma odbywać się w trybie hybrydowym.

- Nadal tym województwem, które najbardziej jest dotknięte zachorowaniami, jest woj. warmińsko-mazurskie - mówił Adam Niedzielski. Dodał, że średnia liczba dzienna zachorowań na okres tygodnia w przeliczeniu na 100 tys. wynosi 57,4. Średnia w całej Polsce to 30.

- Województwem, które znajduje się w drugiej kolejności pod względem zapadalności, jest woj. pomorskie. Ten parametr wynosi blisko 45 na 100 tys. osób. Kolejne województwa to woj. mazowieckie, które zbliża się do 40 zachorowań na 100 tys., potem lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie - wyliczał minister zdrowia.

- Prowadzimy monitoring dotyczący mutacji, które są odpowiedzialne za rozwijanie się pandemii. Na początku stycznia udział mutacji brytyjskiej był rzędu 5 proc., w lutym te wielkości zwiększały się do 10 proc. Najnowsze badania pokazują, że ten udział systematycznie rośnie w tempie stosunkowo wysokim. Za ostatnie 21 dni w skali ogólnopolskiej mamy blisko 25 proc. udział mutacji brytyjskiej - mówił minister zdrowia.

Zobacz wideo Nowy standard teleporad. Dzieci do 6 roku życia powinny być badane na miejscu

Zmiany dotyczące teleporad

Adam Niedzielski ogłosił też zmiany dotyczące teleporad. Najprawdopodobniej dzisiaj ma ukazać się rozporządzenie w tej sprawie.

- Mamy bardzo dużo sygnałów o nadużywaniu teleporad, jeżeli chodzi o formę kontaktu z pacjentem, to również niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego - mówił minister zdrowia. Do tej pory teleporady mogły być stosowane niemal w każdej sytuacji, z wyjątkiem dzieci do 2. roku życia.

- Nowe regulacje podwyższają dolną granicę wieku do 6. roku życia. Wiadomo, że komunikacja z dzieckiem jest utrudniona, dziecko nie zawsze potrafi poprawnie opisać swoje objawy - dodał Adam Niedzielski. - Oczywiście w przypadkach, kiedy w ocenie rodzica lub opiekuna będzie możliwość pobrania konsultacji w trybie teleporady, taką możliwość dopuszczamy. Jednak prawem rodzica, opiekuna i dziecka jest możliwość skorzystania z teleporady - mówił minister.

W rozporządzeniu znajdzie się też kilka wyłączeń, kiedy teleporada nie będzie mogła być stosowana w ogóle: chodzi o wizyty pierwszorazowe, kiedy dana osoba pierwszy raz odczuwa jakąś dolegliwość, a także kiedy pacjent wyraźnie oczekuje możliwości odbycia tradycyjnej wizyty.

Koronawirus. Sytuacja w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w trakcie piątkowej konferencji prasowej, że dzienna średnia liczba zakażeń wzrosła do 11,6 tys. przypadków dziennie i to oznacza wzrost o ponad 30 proc. tydzień do tygodnia. Rośnie też liczba osób zgłaszających się na testy.

- Obserwujemy bardzo dynamiczny przyrost obłożenia łóżek szpitalnych - poinformował szef resortu zdrowia. - W ciągu tygodnia mamy przyrost netto o 2 tysiące hospitalizacji - dodał.

- Od grudnia do połowy lutego zmniejszaliśmy łóżka, które były przeznaczone na walkę z COVID-em, oddając je systemowi, który zajmuje się innymi zakresami chorobowymi - poinformował. Dodał, że będą otwierane i przywracane do funkcjonowania szpitale tymczasowe.

- Dzięki temu, że przygotowaliśmy się do trzeciej fali, mamy komfort, że nie musimy tej standardowo działającej liczby łóżek przeznaczać na chorych łóżek. Możemy w pierwszej kolejności skorzystać ze szpitali tymczasowych - tłumaczył Adam Niedzielski.

Obecne obostrzenia dotyczące innych regionów obowiązują do 28 marca.

Więcej o: