Prezes Agencji Rezerw Strategicznych: W poniedziałek najbliższa dostawa szczepionek przeciw COVID-19

- Najbliższa dostawa szczepionek przeciw COVID-19 planowana jest na poniedziałek - powiedział w piątek na antenie radiowej Jedynki prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Michał Kuczmierowski podał, że będzie to zaległa dostawa z czwartku oraz normalna, planowana na ten dzień. W czwartek rano do Polski miało dotrzeć 62 tys. dawek szczepionki od firmy AstraZeneca, ale dostawa została odwołana przez producenta.

Zobacz wideo Czas między przyjęciem dwóch dawek szczepionki ma zostać wydłużony według zaleceń rady medycznej

Zdjęcie ilustracyjne / osoczeNarodowy Instytut Zdrowia wstrzymuje badania nad osoczem ozdrowieńców

Dostawa szczepionek przeciwko COVID-19 w drugim kwartale

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych poinformował, że niebawem zaplanowane będą kwestie organizacyjne na drugi kwartał roku.

- Chcielibyśmy na spokojnie zaplanować ten drugi kwartał. Myślę, że w ciągu tygodnia, lub dwóch będą potwierdzone harmonogramy dostawców, będziemy wiedzieli, jakie wolumeny w kolejnych tygodniach mogą dotrzeć do Polski i na tym oprzemy zapisy kolejnych grup pacjentów - powiedział Kuczmierowski. - To, ile będziemy mieli szczepionek, będzie warunkowało to, ile będziemy mieli terminów w danym tygodniu, ile punkty szczepień będą mogły obsłużyć Polaków w procesie szczepień - dodał.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

W Polsce wykonano dotąd 3 619 316 szczepień przeciw COVID-19, z czego 1 281 179 drugą dawką. Po iniekcjach zgłoszono 3872 niepożądane odczyny, w większości łagodne. Stosowane w Polsce, są szczepionki firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Wszystkie trzy preparaty podaje się w dwóch dawkach.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w czwartek, że w porozumieniu z Radą Medyczną, na podstawie aktualnego stanu wiedzy, zdecydowano o zmianach terminów, w jakich powinny być podawane dawki szczepionki. Druga dawka szczepionki od firmy AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszej, a preparatu firmy Pfizer po 42 dniach. Dworczyk podał też, że osoby po przebytym zakażeniu koronawirusem będą szczepione jedną dawką po 6 miesiącach od zakażenia.

Mateusz MorawieckiMateusz Morawiecki: Przepraszam "za błędy i niedociągnięcia", które popełniliśmy

PAP, autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl, ktl/ krap/

 ***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: