Niedzielski zapowiada ograniczenie teleporad. "Już czas, żeby przywracać normalne leczenie"

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające zakres świadczonych przez lekarzy teleporad. - To już jest czas, żeby przywracać normalne leczenie, teleporada powinna być jedną z metod kontaktu z lekarzem, ale nie dominującą - podkreślił.

Niedzielski mówił w czwartek w Polsat News, że dzięki szczepieniom liczba dziennych zachorowań wśród lekarzy spadła z ok. 200 przypadków dziennie w grudniu ub. roku do 10 obecnie. Powtórzył, że wśród lekarzy nie widać trzeciej fali epidemii. - W dniu jutrzejszym [w piątek - przyp. red.] podpiszę rozporządzenie, które było przygotowywane w ostatnich dwóch tygodniach, które będzie ograniczało zakres świadczonych teleporad, dając oczywiście pacjentowi cały czas możliwość skorzystanie z tej teleporady - zapowiedział Niedzielski.

Polityk podkreślił, że teleporada jest bardzo funkcjonalna, wygodna, np. w razie konieczności wydania tylko recepty. - Ale to już jest czas, żeby przywracać normalne, standardowe leczenie, aczkolwiek uważam, że teleporada też powinna mieć stałe miejsce w arenale środków, ale powinna być jedną z metod kontaktu lekarza, ale nie dominującą - dodał szef MZ.

Restauracje i kawiarnie otworzą ogródki?

Niedzielski - w kontekście obostrzeń epidemicznych - był również pytany o doniesienia radia RMF FM, że być może już po Wielkanocy restauracje i kawiarnie będą mogły otworzyć ogródki dla klientów. Odparł, że trudno udzielać jednoznacznych odpowiedzi. - Myślę, że jest duże prawdopodobieństwo, że tak będzie, o ile ta trzecia fala, jej apogeum, zmieści się w czasie przed świętami - powiedział Niedzielski.

Autor: Karol Kostrzewa/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Ratownik medyczny: Cały czas doświadczamy strachu o swoje życie
Więcej o: