Izrael, Austria i Dania zapowiadają współpracę ws. szczepionki przeciw COVID-19. Krytykują UE

Izrael, Austria i Dania będą współpracowały przy produkcji szczepionek i badaniach nad lekami na koronawirusa. Przywódcy tych państw ogłosili na konferencji w Jerozolimie powołanie specjalnego funduszu, który ma to umożliwić.

Premierka Danii Mette Frederiksen poinformowała, że współpraca trzech państw trwała od początku pandemii. Jak dodała, w przyszłości społeczeństwa będą potrzebowały szybkiego dostępu do szczepionek. - Nie możemy pozwolić na to, by ponownie dać się zaskoczyć. Mamy już nowe mutacje, prawdopodobnie będą kolejne pandemie i inne kryzysy zdrowotne, które ponownie zagrożą naszym społeczeństwom - mówiła.

W konferencji uczestniczyli też premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Austriacki polityk podkreślał, że produkcja szczepionek to skomplikowany proces, a każdy z krajów partnerskich ma się skupić na części tego procesu. Poinformował, że do współpracy chciały dołączyć też inne kraje.

Austria i Dania zarzucają UE zbyt wolną dystrybucję szczepionek

Austria i Dania ostatnio zgodnie krytykowały władze Unii Europejskiej za zbyt wolną dystrybucję szczepionek na koronawirusa. W wywiadzie dla "Welt am Sonntag" na początku lutego Kurz zarzucił Europejskiej Agencji Leków mnożenie przeszkód biurokratycznych i długotrwałe zatwierdzanie szczepionek. Zakłócenia w dostawach i obecną podaż preparatów w UE określił jako "nieoptymalne". - Kwestii dostępności i skuteczności szczepionek, która jest nadrzędna, "nie powinny towarzyszyć jakiekolwiek geopolityczne tabu" - podkreślił.

Zobacz wideo Czas między przyjęciem dwóch dawek szczepionki ma zostać wydłużony według zaleceń rady medycznej
Więcej o: