Premier do Europejskiej Agencji Leków: Apeluję o jak najszybsze zatwierdzenie szczepionki Johnson&Johnson

Trzeba przyspieszyć proces szczepień - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki i zaapelował do Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA) o jak najszybsze zatwierdzenie szczepionki Johnson&Johnson.

Na Twitterze i Facebooku szef rządu napisał, że "widać efekty szczepień: zakażeń u zaszczepionych medyków jest >20x mniej" i swój wpis opatrzył grafiką. "W tak szczególny dzień, jak ten, gdy mija dokładnie rok od wykrycia pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce, takich wiadomości potrzebujemy. Poświęcenie i ciężka praca milionów ludzi w Polsce i na całym świecie, od naukowców, poprzez lekarzy, a skończywszy na dostawcach leków i pielęgniarkach, które podają dawki szczepionki, przynoszą wymierne rezultaty" - napisał Morawiecki.

Według niego, "wniosek jest jeden - trzeba przyspieszyć ten proces i chronić obywateli Polski i Unii Europejskiej".

Mateusz Morawiecki apeluje do Europejskiej Agencji Leków

Premier zaapelował do Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Leków o jak najszybsze zatwierdzenie szczepionki Johnson&Johnson, dopuszczonej już w USA. "Nie ma czasu do stracenia! Liczy się każdy dzień!" - napisał Morawiecki.

Na razie Europejska Agencja Leków zatwierdziła stosowanie trzech szczepionek przeciw COVID-19. To szczepionki produkowane przez firmy: AstraZeneca/Oxford, BioNtech/Pfizer (Comirnaty) oraz Modernę. Procedurze oceny poddawane są jeszcze kolejne trzy szczepionki: amerykańskia Novavax, a także Johnson&Johnson (Jannsen) oraz niemiecka CureVax.

Autor: Mieczysław Rudy/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Czas między przyjęciem dwóch dawek szczepionki ma zostać wydłużony według zaleceń rady medycznej
Więcej o: