Koronawirus. Rząd wydłuża okres pomiędzy podaniem I i II dawki szczepionki

Michał Dworczyk poinformował o wydłużeniu czasu pomiędzy podaniem I i II dawki szczepionki przeciw koronawirusowi. Okres pomiędzy podaniem I i II dawki preparatu Pifzera będzie wynosił 42 dni, a AstraZeneki 12 tygodni.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień oraz szef Kancelarii Premiera, poinformował o aktualnej liczbie osób zaszczepionych w Polsce. Wykonano już ponad 3,6 mln szczepień, z czego ponad 2,3 mln osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. Według Dworczyka oznacza to, że plan zakładający, aby do końca pierwszego kwartału bieżącego roku zaszczepić minimum 3 mln osób zostanie na pewno zrealizowany. 

Koronawirus. Zmiany w szczepieniach. Dłuższy okres pomiędzy podaniem I i II dawki

Rząd chce wydłużyć czas pomiędzy podaniem I i II dawki szczepionki przeciw COVID-19. Michał Dworczyk przekazał, że aktualne wyniki badań wskazują, że tego typu zmiany można wprowadzić bez żadnego uszczerbku dla skuteczności szczepień. Zmiany w sposobie szczepienia zostaną wprowadzone w życie wraz z początkiem nowego tygodnia. 

- Chcemy wydłużyć czas pomiędzy podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Jest to zgodne z zaleceniami producenta, aktualne wyniki badań wskazują, że tego typu działanie można przeprowadzić bez żadnej szkody dla skuteczności szczepionek. Dzięki temu będziemy mogli przyspieszyć liczbę prowadzonych szczepień - powiedział Dworczyk.

Druga dawka szczepionki AstraZeneki będzie podawana pod 12 tygodniach od momentu podania pierwszej dawki, a druga dawka preparatu Pfizera będzie podawana po 42 dniach. Do tej pory drugą dawkę szczepionki podawano po 21 dniach.  

Dworczyk przekazał również, że osoby, które przeszły przez zakażenie koronawirusem będą szczepione pierwszą dawką preparatu dopiero 6 miesiącach od zakażenia. Nowe zasady dotyczące szczepienia  ozdrowieńców są wynikiem rekomendacji Rady Medycznej, która opiera się na aktualnych badaniach nad wirusem i szczepieniami.    

Zobacz wideo Rok epidemii w Polsce. Ratownik wspomina najtrudniejsze momenty
Więcej o: