Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 4 marca, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zaprezentował harmonogram, według którego będzie można się rejestrować na szczepienia. Aby uniknąć kolejek przed przychodniami i przeciążenia infolinii, rząd podzielił osoby starsze na kilka grup. W jakich terminach będzie można zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?
Szef Kancelarii Premiera zaprezentował terminarz, z którego wynika, że rejestracja osób starszych na szczepienia odbędzie się według poniższego schematu:
- To nie jest tak, że tylko przez trzy dni będzie można się zapisać. Te osoby, któe się nie zapiszą w tym czasie, będą mogły zapisywać się również potem, natomiast te terminy, to są terminy dedykowane tylko dla tych roczników - powiedział Michał Dworczyk.
Dworczyk podał także kalendarium szczepień. Z planu rządu wynika, że 15 marca rozpoczną się szczepienia osób chorych przewlekle, 22 marca rozpoczną się szczepienie osób z rocznika 1952, a 29 marca rozpoczną się szczepienia pracowników służb mundurowych.
Szef KPRM powiedział, że rząd szacuje, iż z każdego rocznika będzie ok. 300 tys. osób chętnych do zapisania się. Przypomniał także, że "czas mamy trzy kanały rejestracji". Są to:
Podczas czwartkowej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się także, że rząd chce wydłużyć czas pomiędzy podawaniem I i II dawki szczepionki przeciw COVID-19. Michał Dworczyk przekazał, że zmiany w sposobie szczepienia zostaną wprowadzone w życie wraz z początkiem nowego tygodnia.
- Chcemy wydłużyć czas pomiędzy podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Jest to zgodne z zaleceniami producenta, aktualne wyniki badań wskazują, że tego typu działanie można przeprowadzić bez żadnej szkody dla skuteczności szczepionek. Dzięki temu będziemy mogli przyspieszyć liczbę prowadzonych szczepień - powiedział Dworczyk.
Druga dawka szczepionki AstraZeneki będzie podawana po 12 tygodniach od momentu podania pierwszej dawki, a druga dawka preparatu Pfizera - po 42 dniach.
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że osoby, które przeszły COVID-19, będą szczepione nieco inaczej niż pozostali. Ozdrowieńcom podawana będzie tylko jedna dawka szczepionki po sześciu miesiącach od zakażenia. Polityk Dodał, że to rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i nad szczepionkami.
Więcej informacji z konferencji prasowej w KPRM: