Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Kiedy będzie można się zapisać? Rząd podał harmonogram

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ogłosił harmonogram zapisów na szczepienie przeciw COVID-19. Osoby starsze będą mogły rejestrować się od 11 marca. Podzielono je jednak na kilka grup. Kiedy i jak będzie można się zapisać?

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 4 marca, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zaprezentował harmonogram, według którego będzie można się rejestrować na szczepienia. Aby uniknąć kolejek przed przychodniami i przeciążenia infolinii, rząd podzielił osoby starsze na kilka grup. W jakich terminach będzie można zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

Zobacz wideo Rok epidemii w Polsce. Ratownik wspomina najtrudniejsze momenty

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Harmonogram

Szef Kancelarii Premiera zaprezentował terminarz, z którego wynika, że rejestracja osób starszych na szczepienia odbędzie się według poniższego schematu: 

  • 10 marca - początek rejestracji osób chorych przewlekle
  • od 11 do 13 marca - rejestracja osób z rocznika 1952
  • od 18 do 20 marca - rejestracja osób z roczników 1952 - 1954
  • od 22 do 24 marca - rejestracja osób z roczników 1952 - 1956
  • od 25 do 27 marca - rejestracja osób z grupy 70+.

- To nie jest tak, że tylko przez trzy dni będzie można się zapisać. Te osoby, któe się nie zapiszą w tym czasie, będą mogły zapisywać się również potem, natomiast te terminy, to są terminy dedykowane tylko dla tych roczników - powiedział Michał Dworczyk.

Dworczyk podał także kalendarium szczepień. Z planu rządu wynika, że 15 marca rozpoczną się szczepienia osób chorych przewlekle, 22 marca rozpoczną się szczepienie osób z rocznika 1952, a 29 marca rozpoczną się szczepienia pracowników służb mundurowych.

Szczepienie przeciw COVID-19. Jak będzie można się zapisać?

Szef KPRM powiedział, że rząd szacuje, iż z każdego rocznika będzie ok. 300 tys. osób chętnych do zapisania się. Przypomniał także, że "czas mamy trzy kanały rejestracji". Są to:

  1. całodobowa i bezpłatna infolinia: 989
  2. e-rejestracja dostępna na stronie internetowej gov.pl/szczepimysie
  3. rejestracja SMS-owa pod numerem 664 908 556 

Szczepienia przeciw COVID-19. Na drugą dawkę trzeba będzie poczekać nieco dłużej

Podczas czwartkowej konferencji prasowej dowiedzieliśmy się także, że rząd chce wydłużyć czas pomiędzy podawaniem I i II dawki szczepionki przeciw COVID-19. Michał Dworczyk przekazał, że zmiany w sposobie szczepienia zostaną wprowadzone w życie wraz z początkiem nowego tygodnia. 

- Chcemy wydłużyć czas pomiędzy podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Jest to zgodne z zaleceniami producenta, aktualne wyniki badań wskazują, że tego typu działanie można przeprowadzić bez żadnej szkody dla skuteczności szczepionek. Dzięki temu będziemy mogli przyspieszyć liczbę prowadzonych szczepień - powiedział Dworczyk.

Druga dawka szczepionki AstraZeneki będzie podawana po 12 tygodniach od momentu podania pierwszej dawki, a druga dawka preparatu Pfizera - po 42 dniach.

Jak szczepieni będą ozdrowieńcy? Jest decyzja zgodna z rekomendacją Rady Medycznej

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że osoby, które przeszły COVID-19, będą szczepione nieco inaczej niż pozostali. Ozdrowieńcom podawana będzie tylko jedna dawka szczepionki po sześciu miesiącach od zakażenia. Polityk Dodał, że to rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i nad szczepionkami.

Adam NiedzielskiOzdrowieńcom jedna dawka szczepionki? Niedzielski: Decyzję ogłoszę w piątek

Więcej informacji z konferencji prasowej w KPRM: 

Więcej o: