Ozdrowieńcom jedna dawka szczepionki? Niedzielski: Decyzję ogłoszę w piątek

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że prawdopodobnie w piątek ogłosi decyzję dotyczącą szczepienia ozdrowieńców. Wiele wskazuje na to, że osoby po przebytej chorobie COVID-19 będą mogły być szczepione jedną dawką.

W porannym programie "Tłit" WP minister zdrowia omawiając aktualną sytuację epidemiologiczną w naszym kraju przyznał, że zbliżamy się do progu, który zakłada "średnią tygodniową liczbę zakażeń na poziomie 12 tysięcy". Obecnie przekroczyła ona barierę 11 tysięcy.

Niedzielski dodał, że pozytywem jest stabilna liczba zgonów [ministerstwo podało 4 marca, że ostatniej doby zanotowano 296 zgonów - red.] choć "na razie nie można ferować tezy, że ta zwiększona liczba zachorowań nie ma wpływu na liczbę zgonów". 

Szczepionka AstraZenecaDostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca odwołana

Niedzielski o wydłużeniu przerwy między dwoma dawkami: To pomoże zwiększyć tempo szczepień

Adam Niedzielski na pytanie, czy popiera szczepienie ozdrowieńców jedną dawką odpowiedział: - Raczej tak, ale proszę nam jeszcze dać jeden dzień, dwa. Ja ogłoszę prawdopodobnie jutro ostateczną decyzję, bo jeszcze konsultuję to z agencją od strony technologii i taryfikacji, a także ze specjalnym zespołem ds. szczepień przy ministrze zdrowia - przyznał.

Szef resortu poinformował przy tym, jaki może być inny jeszcze sposób na przyspieszenie procesu szczepień. - Druga sprawa, którą rozpatrujemy, to wydłużenie przerwy między dwoma dawkami, bo to też nam pomoże zwiększyć tempo szczepień - oznajmił.

"Wydłużenie okresu między szczepieniami dla każdego produktu będzie zdefiniowane inaczej"

Niedzielski mówił, że decyzja o wydłużeniu tego okresu musi być poparta odpowiednimi wnioskami. - Mamy taki sam punkt widzenia z Radą Medyczną, z premierem. Chcemy, żeby okresy między szczepieniami wychodziły naprzeciw dowodom naukowym, to znaczy żebyśmy w ramach charakterystyki produktu leczniczego te okresy definiowali; stąd czekamy na decyzję ekspertów - dodał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w szpitalu polowymNiedzielski: Po świętach wielkanocnych być może luzowanie obostrzeń

Jeśli chodzi o dokładne ramy czasowe, w jakich będą musiały być ostatecznie podane drugie dawki poszczególnych szczepionek, Niedzielski powiedział, że "będzie to zdefiniowane do każdego produktu inaczej". Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym tygodniu.

Zobacz wideo Viktor Orban zaszczepiony. Źródło: Facebook.com/orbanviktor
Więcej o: