Koronawirus w Polsce. Andrusiewicz: Jesteśmy już w trzeciej fali. Zagrożeniem są mutacje

Polska zmaga się z trzecią falą koronawirusa. Najgorsza sytuacja jest w Warmińsko-Mazurskiem, największa dynamika wzrostu zakażeń - w Małopolsce. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz informuje, że choć w czwartek liczba osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa jest niższa niż w środę, to - względem poprzedniego tygodnia - liczba zakażeń wzrosła.

Rzecznik ministerstwa zdrowia wypowiedział się również w sprawie sytuacji epidemicznej w województwie warmińsko-mazurskim. Zwrócił także uwagę na wzrosty liczby zakażeń w północnej części Polski. 

Trzecia fala koronawirusa w Polsce. Rząd utworzy szpitale tymczasowe

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia, skomentował na antenie Polsat News sytuację epidemiczną w kraju. - Dziś mamy wyniki mniejsze niż wczoraj, ale z pewnością większe niż tydzień temu w czwartek - powiedział. - Niestety, do takiego wzrostu zakażeń musimy się przyzwyczaić w odbiorze. Do takich wzrostów nie powinniśmy się przyzwyczajać "czysto ludzko", tylko powinniśmy na nie reagować odpowiedzialnym zachowaniem - dodał. Rzecznik doprecyzował, że jest to wzrosty w granicach 2-3 tysięcy zakażeń wobec ubiegłego tygodnia. Według danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, 25 lutego potwierdzono 12 142 nowych przypadków zakażenia COVID-19. Wczoraj (3 marca) przypadków było 15 698, zmarło 309 osób. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rząd utworzy szpitale tymczasowe w dziewięciu województwach.  

Koronawirus. Rozpoczęła się akcja wydawania darmowych maseczekRuszyła akcja wydawania darmowych maseczek. Dotyczy dwóch województw

Najgorsza sytuacja w Warmińsko-Mazurskiem, największa dynamika wzrostu - w Małopolsce

Na Warmii i Mazurach panuje najgorsza sytuacja epidemiczna, jednak to w województwie mazowieckim odnotowuje się najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem. Prowadzone przez rząd analizy biorą pod uwagę gęstość zaludnienia oraz liczbę mieszkańców. - W warmińsko-mazurskim już wczoraj przekroczyliśmy poziom 52 zakażonych na 100 tys. mieszkańców - poinformował rzecznik. Sytuacja staje się poważna również w województwach: pomorskim, mazowieckim, lubuskim i kujawsko-pomorskim. - Te wartości na 100 tys. mieszkańców są najbardziej miarodajne. Warto jednak zaznaczyć, że największą dynamikę wzrostu odnotowuje się na południu Polski, gdzie wysoki jest wskaźnik "R" ilustrujący transmisję wirusa. Najwyższy wskaźnik "R" jest w Małopolsce - zauważył Andrusiewicz.

Koronawirus. Przyszłość po pandemiiEkspert o przyszłości po pandemii: Spokój nie jest dany raz na zawsze

Rośnie liczba zakażonych brytyjskim wariantem wirusa

Andrusiewicz powiedział, że Polska jest w trakcie zmagań z trzecią falą koronawirusa. - Na progu trzeciej fali byliśmy dwa tygodnie temu. Teraz jesteśmy już w trzeciej fali - stwierdził. Jak podaje MZ, zagrożenie stanowią mutacje koronawirusa, w tym odmiana brytyjska.

- Jeżeli będziemy respektować zasadę DDM [dystans, dezynfekcja maseczka - red.], to nie powinno być źle i powinniśmy przejść przez trzecią falę w lepszej kondycji niż przez drugą - podkreślił. Poinformował także, że na razie rząd nie ma w planach wprowadzania nowych obostrzeń. - Jeśli będą zapadały decyzje, to będą one zapewne w podziale regionalnym. Ale będą one zapadały po konsultacji ministra zdrowia z premierem - powiedział.

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?