Epidemia koronawirusa. Rząd uruchamia szpitale tymczasowe. Niedzielski: Trzecia fala się rozpędza

W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że decyzję w tej sprawie podjęto na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w Gdańsku podkreślił, że środowe wyniki zakażeń pokazują, że "jesteśmy w sytuacji bardzo trudnej". Przypomnijmy, ostatniej doby odnotowano około 15,7 tys. zakażeń. - Od wielu dni mamy do czynienia permanentnie z taką sytuacją, że ta liczba z tygodnia na tydzień zwiększa się w takiej skali 2-3 tys., a teraz widzimy, że nawet więcej - powiedział minister zdrowia. Jak podkreślił, "trzecia fala się rozpędza" i mamy do czynienia ze stałą tendencją wzrostową.

Zostaną uruchomione szpitale tymczasowe

- Dynamika absolutnie nie słabnie, mamy powielenie o ponad 1/3 przypadków z tygodnia na tydzień i co więcej, to wszystko już zaczyna oddziaływać na infrastrukturę szpitalną - powiedział Adam Niedzielski. Polityk zaznaczył, że "w ciągu ostatniego tygodnia obłożenie łóżek covidowych zwiększyło się o ponad 2 tys. hospitalizacji, czyli mamy o 2 tys. więcej łóżek zajętych niż jeszcze tydzień temu".

Minister zdrowia zauważył, że w związku z tym konieczne jest uruchomienie szpitali tymczasowych. - Dzisiaj na rządowym zespole zarządzania kryzysowego, obradującym pod przewodnictwem pana premiera Morawieckiego, została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach, m.in. w woj. pomorskim - poinformował Adam Niedzielski. Okres uruchamiania tego typu szpitali to 2-3 dni. - Wojewodowie deklarują, że w praktyce z dnia na dzień są w stanie przyjmować nowych pacjentów. Dzisiejsze dane pokazują, że jest już taka potrzeba - dodał. 

Zobacz wideo "Jedna fala wirusa obejmuje około 20 procent społeczności"
Więcej o: