Wiceminister zdrowia: Mamy prawie 16 tysięcy zakażeń i ponad 300 ofiar

Wiceminister zdrowia przekazał nowe dane dotyczące epidemii koronawirusa. Waldemar Kraska powiedział, że ostatniej doby stwierdzono 15 698 nowych zakażeń.
Zobacz wideo Po epidemii SARS miał powstać system zapobiegania wybuchom pandemii. Dlaczego zawiódł?

- Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala nie tylko jest faktem, ale także nabiera impetu. Dzisiaj mamy nowych przypadków stwierdzonych 15 698 - powiedział wiceminister zdrowia w Polskim Radiu. Waldemar Kraska dodał też, że zmarło 309 osób.  

Ostatnio tak duża liczba zakażeń miała miejsce 27 listopada - wtedy Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 060 przypadkach. 

Waldemar Kraska: Trzeba się stosować do obostrzeń

Wiceminister resortu zdrowia przyznał, że wśród nowych zakażeń pojawia się coraz więcej infekcji wywołanych brytyjskim wariantem SARS-CoV-2. Pacjenci zakażeni koronawirusem coraz częściej trafiają też do szpitali w ciężkim stanie. Według Waldemara Kraski powodem jest to, że pacjenci próbują leczyć się na własną rękę. 

Polityk odniósł się także do wprowadzonych przez rząd restrykcji. - Te dzisiejsze obostrzenia, jeżeli byśmy się do nich stosowali, one naprawdę są wystarczające, ale trzeba się do nich stosować - podkreślił Waldemar Kraska.

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że już ponad połowa miejsc w szpitalach tymczasowych jest zajęta. Najgorsza sytuacja ma miejsce w województwie podkarpackim, gdzie pacjenci covidowi zajęli 70 proc. dostępnych łóżek. 

Już ponad 50 proc. miejsc w szpitalach tymczasowych jest zajętych - podał we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Najgorsza sytuacja ma miejsce na Podkarpaciu, gdzie pacjenci covidowi zajęli 70 proc. dostępnych dla nich łóżek. Pod koniec grudnia w placówkach tych zajmowane były 294 łóżka, w tym 49 dla pacjentów pod respiratorem. W marcu liczba ta zwiększyła się do 738 miejsc, z czego 99 dla pacjentów pod respiratorem. 

Więcej o: