Wielka Brytania. Ma brazylijską odmianę koronawirusa. Próbują ustalić, kim jest

Poszukiwania szóstej osoby w Wielkiej Brytanii, u której wykryto bardziej zakaźny brazylijski wariant koronawirusa P.1 zostały zawężone z całego kraju do 379 gospodarstw domowych w południowo-wschodniej Anglii - poinformował we wtorek minister zdrowia Matt Hancock.

O wykryciu pierwszych sześciu w Wielkiej Brytanii przypadków brazylijskiego wariantu P.1 poinformowano w niedzielę późnym popołudniem - trzy z nich stwierdzono w Szkocji, dwa w South Gloucestershire w południowo-zachodniej Anglii, a o ostatnim wiadomo było tylko tyle, że test wykonano 12 lub 13 lutego.

Zobacz wideo Po epidemii SARS miał powstać system zapobiegania wybuchom pandemii. Dlaczego zawiódł?

Osoba, u której wykryto brazylijski wariant, najprawdopodobniej korzystała z przysyłanego pocztą zestawu do testowania w domu, ale nie wypełniła karty rejestracji testu, przez co nie wiadomo, kim ona jest, ani czy mogła kogoś dalej zakazić. We wspomnianych dwóch dniach wykonano ponad milion testów.

Naukowcy: Brazylijski wariant koronawirusa może się łatwiej przenosić

"Nasze poszukiwania zawęziły się z całego kraju do 379 gospodarstw domowych w południowo-wschodniej Anglii i kontaktujemy się z każdym z nich. Jesteśmy wdzięczni, że wiele potencjalnych przypadków zgłosiło się po wezwaniu, które wystosowaliśmy w weekend" - powiedział we wtorek Hancock w Izbie Gmin. Jak dodał przypadki, gdy osoba, do której wysłano pocztą zestaw do testu, wykonała go i odesłała bez podawania danych kontaktowych są rzadkie i zdarzają się w ok. 0,1 proc. badań.

Jak przypuszczają naukowcy, brazylijski wariant koronawirusa może łatwiej się przenosić, a także z racji posiadanych mutacji, być bardziej odporny na stosowane obecnie szczepionki.

Tymczasem jak podano we wtorek, w ciągu ostatniej doby wykryto w Wielkiej Brytanii 6391 nowych zakażeń, co jest trzecią najniższą liczbą od 28 września 2020 roku, i zarejestrowano 343 kolejne zgony. Od początku epidemii w kraju wykryto 4 188 400 zakażeń, z powodu których zmarło 123 296 osób. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 20 478 619 osób, a drugą - 844 098.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: