Słowacja w sytuacji krytycznej. Polska przyjęła pierwszego słowackiego pacjenta z COVID-19

Polska zaoferowała pomoc Słowakom chorym na COVID-19. Tamtejsza służba zdrowia jest na skraju załamania i niemal co trzeci hospitalizowany pacjent umiera. Jak informuje PAP, do polskiego szpitala trafił właśnie pierwszy pacjent.
Zobacz wideo Słowacy planują badania na ogromną skalę. „Pytanie, co chcą uzyskać”

53-letnia mieszkanka Preszowa została przewieziona do Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach we wtorek (2 marca). Kobieta leży pod respiratorem, a jej stan jest określany jako stabilny. To pierwsza pacjentka ze Słowacji, która trafiła na leczenie do Polski. Jeszcze dziś może do niej jednak dołączyć 70-letni mężczyzna, także mieszkaniec Preszowa, oraz dwie inne osoby. 

Szpitale w południowej Polsce są przygotowane na przyjęcie pacjentów ze Słowacji zakażonych koronawirusem. Również tych pacjentów, którzy wymagają podłączenia do respiratora - łącznie zadeklarowaliśmy pomoc 200 chorym. Jak podaje PAP gorlicka placówka ma przygotowane dla nich cztery łóżka respiratorowe, natomiast szpital w Nowym Targu - 18 (w tym sześć intensywnej terapii), zarówno dla pacjentów z Polski, jak i Słowacji.

13.02.2021 Słowacja, Koszyce. Punkt szczepień przeciw Covid-19Wiceszef słowackiego MSZ: Polska gotowa przyjąć chorych na Covid-19.

Przepełnione szpitale na Słowacji. Umiera niemal co trzeci pacjent

Jak informują słowackie media, tamtejsze szpitale zmagają się z brakiem miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19 i niedostateczną liczbą medyków. Umiera aż 30 proc. spośród wszystkich hospitalizowanych pacjentów.

- Sytuacja jest krytyczna, Słowacja znalazła się w najgorszej sytuacji od wybuchu pandemii - powiedziała Gazeta.pl Veronika Folentová, dziennikarka portalu Denník specjalizująca się w tematyce wirusa. - Każdego dnia umiera średnio sto osób. Tyle, co w całym ubiegłym roku. Każdego tygodnia liczba zmarłych jest większa - dodała. 

Wojciech AndrusiewiczAndrusiewicz: Do Polski trafią pacjenci z COVID-19 ze Słowacji

Tymczasem rząd Słowacji planuje kupić od Rosji 2 miliony szczepionek Sputnik V, które nie zostały zarejestrowane przez Europejską Agencję Leków. Samolot z pierwszymi dawkami preparatu dotarł już na Słowację.