Koronawirus w Polsce. Trzy województwa na drodze do lockdownu

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego od poniedziałku muszą stosować się do nowych obostrzeń. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że przy kolejnych wzrostach zakażeń, lockdown mógłby objąć jeszcze co najmniej trzy województwa w kraju.
Zobacz wideo Dr Skirmuntt: Brytyjska odmiana wirusa może być w Polsce od dawna

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 7 937 przypadkach zakażenia koronawirusem i 216 ofiarach śmiertelnych COVID-19 w Polsce. W ciągu ostatniej doby wzrosła także liczba łóżek oraz respiratorów zajętych przez najciężej chorych pacjentów covidowych.

Koronawirus w Polsce. Województwo pomorskie, lubuskie i mazowieckie "na drodze do lockdownu"

Jak podaje money.pl, 2 marca Polska przekroczyła średnią liczbę 10 tys. zakażeń dziennie liczoną w ciągu ostatniego tygodnia. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra Adama Niedzielskiego, liczba ta miała być "progiem bezpieczeństwa", po którego przekroczeniu rząd będzie wprowadzał nowe obostrzenia. Jak na razie większe restrykcje obowiązują jedynie w województwie warmińsko-mazurskim. Od ostatniej soboty w regionie tym wróciło nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów, a dodatkowo zamknięte zostały galerie handlowe, hotele czy placówki kulturalne i sportowe.

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że takie obostrzenia mogą być niebawem wprowadzone także w kolejnych trzech województwach. Rząd wprowadza większe obostrzenia w regionach, gdzie występuje ponad 40 zakażeń na każde 100 tys. mieszkańców. W województwie warmińsko-mazurskim wskaźnik ten wynosi ponad 52 (dla całego kraju średnia to 26 zakażeń na 100 tys. mieszkańców). Blisko tego progu znajduje się także województwo pomorskie, gdzie wskaźnik infekcji wynosi 39 na 100 tys. mieszkańców. Dalej jest województwo lubuskie: około 33 infekcji na 100 tys. osób. Taki sam wynik uzyskało województwo mazowieckie. Dane te oznaczają kolejno 900, 330 oraz 1,3 tys. infekcji każdego dnia (Mazowsze zamieszkuje ponad 5 mln osób, dlatego wynik ten jest najwyższy).

Województwa wielkopolskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i małopolskie znajdują się poniżej średniej krajowej. Wizja lockdownu nie grozi na razie mieszkańcom województwa opolskiego, gdzie wykrywanych jest 12 infekcji na każde 100 tys. mieszkańców.

Więcej o: