Prezes PAN o szczepionkach z Chin. "Moja intuicja jest taka, że są tak samo dobre jak inne"

- Polska nie powinna kupować chińskiej szczepionki przeciwko COVID-19, zanim nie zatwierdzi jej Europejska Agencja Medyczna - stwierdził w rozmowie z Radiem ZET prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk.

W poniedziałek Gazeta.pl ustaliła, że Andrzej Duda ma zaplanowaną rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Jak udało nam się dowiedzieć, oprócz technologii 5G prezydenci mieli w planach rozmowę o produkowanych w Chinach szczepionkach przeciwko COVID-19. Już po podaniu tych informacji potwierdził je szef gabinetu głowy państwa Krzysztof Szczerski. "Tematem, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, była m.in. kwestia możliwości zakupu przez Polskę szczepionek przeciwko COVID-19 wyprodukowanych w Chinach" - przekazał.

Andrzej DudaOsobista rozmowa Dudy z prezydentem Chin. Wśród tematów chińskie szczepionki

"Polska nie powinna kupować chińskiej szczepionki przeciwko COVID-19, zanim nie zatwierdzi jej Europejska Agencja Medyczna"

We wtorek do informacji dot. ewentualnego zakupu chińskiej szczepionki przez Polskę odniósł się prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk. - Moja intuicja jest taka, że te szczepionki są tak samo dobre jak inne. Technologia ich produkcji jest znana - to są bioreaktory, które namnażają olbrzymie liczby cząsteczek wirusów, które następnie są unieszkodliwiane i wstrzykiwane. - powiedział w rozmowie z reporterem Radia ZET Przemysławem Tarankiem. - Problem polega na tym, jak czyszczony jest ten preparat, ile tam jest innych składników, czym to jest konserwowane - stwierdził prezes PAN.

Prof. Jerzy Duszyński zwrócił uwagę, że innym problemem jest kwestia solidarności z krajami Unii Europejskiej. Jak podkreślił, Polska nie powinna się wyłamywać, bo otrzymuje proporcjonalnie tyle szczepionek ile pozostali członkowie Wspólnoty właśnie dzięki tej solidarności.

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?
Więcej o: