Nawet jedna dawka szczepionki Pfizer i AstraZeneca redukuje ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc.

Wielka Brytania. Pojedyncza dawka szczepionki przeciw Covid-19, zarówno Pfizer/BioNTech, jak i Oxford/AstraZeneca, zmniejsza ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc. - wynika z danych przedstawionych w poniedziałek przez brytyjski rząd.
Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Statystyki skuteczności, o których mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Matt Hancock, opierają się nie na testach, ale na danych o faktycznie zaszczepionych osobach. Wyniki skuteczności są podobne do tych, które przed tygodniem opublikowały władze medyczne Szkocji.

Brytyjscy badacze o szczepionkach Pfizera i AstraZeneca: Ryzyko hospitalizacji spada o ponad 80 proc.

Rządowa agencja Public Health England przeanalizowała dane na temat 7,5 mln osób powyżej 70. roku życia, które już zostały zaszczepione. Porównała odsetek osób powyżej 70 lat, u których, gdy miały objawy zakażenia, test wykazał obecność koronawirusa z tymi, u których test go nie wykazał. Następnie wskaźnik hospitalizacji w potwierdzonych przypadkach COVID-19 u osób powyżej 80 lat, które zostały zaszczepione ponad 14 dni przed uzyskaniem pozytywnego wyniku oraz osób niezaszczepionych, a także wskaźnik zgonów w potwierdzonych przypadkach u osób powyżej 80 lat, które zostały zaszczepione szczepionką firmy Pfizer/BioNTech ponad 14 dni przed uzyskaniem pozytywnego wyniku i osób niezaszczepionych.

Z tych porównań wynika, że w przypadku obu szczepionek liczba infekcji wyraźnie spada po około trzech tygodniach od przyjęcia jednej dawki. W przypadku szczepionki Pfizer/BioNTech po czterech tygodniach u osób powyżej 70. roku życia ochrona przed COVID-19 z objawami wynosi 57-61 proc., w przypadku AstraZeneca - 60-73 proc. Dodatkowo u osób powyżej 80. roku życia po czterech tygodniach od przyjęcia jednej dawki którejkolwiek z tych szczepionek, ryzyko hospitalizacji spada o ponad 80 proc. Szczepionka Pfizera zmniejsza też ryzyko zgonu o 83 proc. (W przypadku tej opracowanej przez AstraZeneca nie ma jeszcze miarodajnych wyników, bo zaczęto podawać ją cztery tygodnie później).

Najwyższa dzienna liczba szczepień - 141 tys. W środę pierwszą dawkę otrzymało 1,62 mln osóbNowe badanie. Wysoka skuteczność szczepionki Pfizera już po pierwszej dawce

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Spada liczba zakażeń i zgonów 

Hancock powiedział, że fakt, iż liczba przyjęć do szpitala spada szybciej niż zakażeń - zwłaszcza wśród starszych grup wiekowych, które jako pierwsze otrzymały zastrzyk - jest znakiem, że szczepionka działa. Jak zwrócił uwagę, również tempo spadku liczby zgonów wśród najstarszych grup wiekowych jest szybsze niż wśród osób poniżej 80. roku życia.

Adam NiedzielskiAdam Niedzielski: Decyzje o obostrzeniach mogą być podejmowane szybciej

Liczby nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów faktycznie wyraźnie spadają. Jak podano w poniedziałek, w ciągu ostatniej doby wykryto 5455 nowych zakażeń, co jest najniższą liczbą od 28 września zeszłego roku i zarejestrowano 104 nowe zgony - najmniej od 26 października. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4 182 009 zakażeń, z powodu których zmarły 122 953 osoby. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 20 275 451 osób, a drugą - 815 816.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP) /bjn/ mal.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: