MZ: Za rozwój trzeciej fali odpowiada głównie brytyjska mutacja. W woj. pomorskim to 77 proc. zakażeń

- Brytyjska mutacja koronawirusa jest głównym powodem rozwoju trzeciej fali pandemii. Jej udział w liczbie zakażeń bardzo dynamicznie rośnie - oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na konferencji prasowej w poniedziałek minister Adam Niedzielski został zapytany o udział brytyjskiego wariantu koronawirusa w dziennej liczbie zachorowań. Szef resortu zdrowia przyznał, że to właśnie ten wariant jest głównym sprawcą rozwoju trzeciej fali pandemii, co potwierdzają badania genomu wirusa w wybranych regionach kraju.

Zobacz wideo Dr Skirmuntt: Brytyjska odmiana wirusa może być w Polsce od dawna

Niedzielski: W województwie pomorskim udział brytyjskiej mutacji na poziomie 77 proc.

Niedzielski przypomniał też, że w minionym tygodniu przeprowadzono takie wstępne badania w woj. warmińsko-mazurskim i pokazało ono, że wariant brytyjski odpowiada za 70 proc. zachorowań. Podobne badania przeprowadzono ostatnio w woj. pomorskim.

Tam mamy udział mutacji brytyjskiej rzędu 77 proc.

- podkreślił minister zdrowia. O jego słowach donosi już "The Guardian":

Brytyjski wariant nakręca trzecią falę w Polsce

- mogliśmy przeczytać w nagłówku na tym portalu oraz w covidowej relacji. "Guardian" poinformował też, że polski prezydent Andrzej Duda prowadzi rozmowy ws. kupna chińskiej szczepionki, o czym informowaliśmy na Gazeta.pl.

"Tylko tak skutecznie zwalczymy pandemię"

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki w związku ze wzrostem zakażeń w regionie zaapelował do mieszkańców regionu o dyscyplinę społeczną. "Tylko tak skutecznie zwalczymy pandemię" - napisał. 

W przesłanym PAP oświadczeniu, które zamieszczono także w mediach społecznościowych warmińsko-mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, Chojecki zaapelował, by w związku z wysoką liczbą zachorowań na COVID-19 i hospitalizacji w regionie przestrzegać aktualnych ograniczeń, czyli dystansu, noszenia maseczek i dezynfekcji.

Wiem, że wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią, jej skutkami zdrowotnymi, społecznymi i gospodarczymi. Opanowanie tej sytuacji zależy także od naszej postawy. Postarajmy się ograniczyć transmisję wirusa. Chrońmy siebie i nie narażajmy innych.
Apeluję do osób, które mają typowe objawy i podejrzewają u siebie zakażenie, by zgłaszały się do lekarzy rodzinnych i na pobranie wymazu oraz przebywały w izolacji. Proszę o szczelne zasłanianie ust i nosa maseczką

- wskazał.

Chojecki podziękował też wszystkim zaangażowanym w walkę z pandemią, m.in. poprzez opiekę nad chorymi i realizację szczepień. "Proszę o dyscyplinę społeczną. Bardzo wiele zależy od nas, naszej solidarności i odpowiedzialności. Tylko tak skutecznie zwalczymy pandemię" - podkreślił wojewoda.

Lockdown w woj. warmińsko-mazurskim

Zgodnie z decyzją rządu woj. warmińsko-mazurskie jest jak dotąd jedynym regionem w Polsce, w którym wprowadzono regionalny lockdown. Do 14 marca obowiązują tam zaostrzone rygory sanitarne. Ma to związek z utrzymującą się do dwóch tygodni wysoką liczbą zakażeń COVID-19.

W związku z lockdownem najmłodsi muszą powrócić do nauki zdalnej, zamknięte są galerie handlowe i hotele, a także kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

*

Autorki: Aleksandra Rebelińska // Joanna Kiewisz-Wojciechowska, PAP, jwo/ par/ reb/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: