Niedzielski: Decyzje o obostrzeniach mogą być podejmowane szybciej. "Panem sytuacji jest pandemia"

Choć z rządu Mateusza Morawieckiego płynęły zapowiedzi, że decyzje dotyczące obostrzeń będą ogłaszane w dwutygodniowych cyklach, minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że trzeba będzie zrezygnować z tej zasady. "Panem sytuacji jest pandemia" - stwierdził polityk.

W związku z rosnącą ostatnio średnią liczbą zakażeń koronawirusem, media spekulują na temat nowych pomysłów polityków ws. ewentualnych obostrzeń i przyspieszeniu ich wchodzenia w życie. Z ustaleń RMF FM wynika, że rząd bierze pod uwagę wprowadzenie dalszych obostrzeń w województwach pomorskim i lubuskim, i że zmienione przepisy mogą wejść w życie już w najbliższym tygodniu (ostatnie decyzje dotyczące zaostrzenia obostrzeń w Polsce zostały ogłoszone w środę 24 lutego).  

Zaostrzenie obostrzeń w kolejnych regionach? Nawet od najbliższego weekendu (zdjęcie ilustracyjne)Zaostrzenie obostrzeń w kolejnych regionach? Nawet od najbliższego weekendu

Minister zdrowia Adam Niedzielski został zapytany w poniedziałek o tempo podejmowania decyzji dotyczących obostrzeń podczas wywiadu dla Radia Plus. Polityk stwierdził, że "panem sytuacji jest pandemia".

- Jeżeli będziemy widzieli ogromną dynamikę albo bardzo niepokojący rozwój w jednym z regionów, to na pewno będziemy te decyzje nawet podejmowali szybciej. Tutaj trzeba po prostu reagować, to jest czas na działanie. Wszystkie parametry, o których rozmawiamy, bardzo ściśle monitorujemy codziennie - powiedział Niedzielski.

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Doradca premiera chce przerwania szczepień nauczycieli. Minister uspokaja

Minister zdrowia odniósł się także do wypowiedzi doradcy premiera prof. Andrzeja Horbana, który stwierdził w rozmowie z TVN24, że należy przerwać szczepienie nauczycieli i skupić się na seniorach.

- Chcę uspokoić wszystkich nauczycieli, wykładowców. Absolutnie takiej decyzji w tej chwili nie przewiduję  - mówił Niedzielski.

Polityk stwierdził, że sprawa szczepień "ma kilka aspektów".

- Pierwszy aspekt jest taki, że to dopuszczenie szczepionki dla seniorów miało miejsce dopiero w zeszłym tygodniu, a proces szczepienia nauczycieli realizujemy od kilku tygodni, bo były zapisy. Potem już akcja szczepieniowa, którą zresztą pewnie będziemy w perspektywie tygodnia, dwóch kończyli. Kończyli, bo wszyscy chętni już są zgłoszeni i praktycznie mają wyznaczone terminy. Więc w tym sensie nie wyobrażam sobie przerwania procesu szczepienia nauczycieli i to jeszcze w jego połowie albo nawet w trzech czwartych zaawansowania tego procesu

Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Horban: należy się przygotować na 50-60 proc. więcej przypadkówProf. Horban: Należy się przygotować na 50-60 proc. więcej przypadków

Więcej o: