Adam Niedzielski: Stwierdzono około 4800 nowych przypadków koronawirusa

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał przybliżoną liczbę nowych przypadków koronawirusa, które potwierdzono w ciągu ostatnich 24 godzin. Polityk ogłosił, że jest ich około 4800.

Ministerstwo Zdrowia publikuje codzienny raport na temat nowych przypadków koronawirusa w Polsce około godziny 10.30. Od pewnego czasu regułą stało się jednak, że szef resortu zdrowia lub inni politycy z nim związani podają liczbę stwierdzonych przypadków przed opublikowaniem oficjalnej informacji w kanałach Ministerstwa Zdrowia. Nie inaczej stało się 1 marca. 

Zobacz wideo Po epidemii SARS miał powstać system zapobiegania wybuchom pandemii. Dlaczego zawiódł?

Minister zdrowia: Należy spodziewać się dalszego wzrostu liczby zakażeń

Adam Niedzielski powiedział w rozmowie z Radiem Plus, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono około 4800 nowych przypadków koronawirusa, czyli o 900 więcej niż w poniedziałek ubiegłego tygodnia. Polityk stwierdził też, że należy spodziewać się dalszego wzrostu liczby zakażeń. Zwrócił także uwagę, że dynamika wzrostu wynosi obecnie ok. 25 proc.

Zdaniem ministra zdrowia w nadchodzących miesiącach "będziemy w lepszej sytuacji".

- Kolejni producenci będą dostarczali szczepionki, choć nie mamy jednoznacznej informacji, co do wielkości dostaw w drugim kwartale. Zakontraktowaliśmy 17 mln szczepionek J&J, Europejska Agencja Lekowa zajmie się dopuszczeniem tego specyfiku w połowie marca - mówił Niedzielski.

Zaostrzone obostrzenia. Od 27 lutego m.in. nowe przepisy dotyczące maseczek i przyłbic

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem polski rząd zdecydował się na zaostrzenie niektórych obostrzeń. Od soboty 27 lutego należy zasłaniać usta i nos maseczką. Używanie przyłbicy, szalika, apaszki czy innej części garderoby jako jedynej zasłony twarzy jest zakazane. Podjęto także decyzję o zaostrzeniu regulacji w województwie warmińsko-mazurskim. Zamknięto tam hotele, kina, teatry i baseny, wprowadzono ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i przywrócono nauczanie zdalne w klasach I-III szkół podstawowych. Wprowadzono także nowe regulacje dotyczące osób, które przyjeżdżają do Polski z Czech lub Słowacji. 

"Sytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów jest niepokojąca, dlatego wszystkie osoby, wracające z Czech i Słowacji, zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku" - czytamy na stronie gov.pl

Więcej o: