Prof. Horban: Należy się przygotować na 50 proc. więcej przypadków. "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny"

Profesor Andrzej Horban przedstawił dwa scenariusze rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce: optymistyczny i pesymistyczny. Jeśli spełni się ten drugi, możemy mieć nawet 50-60 proc. więcej zachorowań niż podczas jesiennej fali epidemii.

Europę ogarnęła trzecia fala pandemii koronawirusa. Wzrost zachorowań notuje się również w Polsce, rządzący ponownie wprowadzają obostrzenia i ostrzegają przed ewentualnym dalszym wzrostem liczby zakażeń. Profesor Andrzej Horban, główny doradca premiera ws. COVID-19, mówił o możliwych scenariuszach dotyczących rozwoju epidemii.

Viktor OrbanViktor Orban pochwalił się szczepieniem chińskim preparatem

Koronawirus w Polsce. Horban: Trzecia fala powinna obejść się z nami łagodniej 

Od kilku dni w Polsce liczba nowych przypadków przekracza próg 10 tysięcy dziennie. Dalszy rozwój sytuacji zależy głównie od tego, jak szybko będzie przebiegał proces szczepień i czy społeczeństwo dostosuje się do wprowadzanych obostrzeń. Możliwych scenariuszy rozwoju epidemii jest kilka. Mówił o nich profesor Andrzej Horban w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, przypominając, że drugą falę "przećwiczyliśmy", dlatego trzecia powinna obejść się z nami łagodniej.

Pierwszy ze scenariuszy jest optymistyczny i zakłada, że liczba nowych przypadków będzie podobna jak podczas fali jesiennej, czyli maksymalnie dwadzieścia parę tysięcy osób w dziennym bilansie.

Wersja pesymistyczna. 50-60 proc. więcej nowych przypadków

Przemysław CzarnekCzarnek o zajęciach stacjonarnych: Jeśli będzie to możliwe, to jeszcze w tym semestrze

Wersja pesymistyczna, nie chcę powiedzieć, że realistyczna jest taka, że będziemy mieli pięćdziesiąt, sześćdziesiąt procent więcej, dlatego że wirus namnaża się łatwiej, w związku z tym podatność społeczeństwa jest większa, więcej osób zacznie chorować. Na plus należy zaliczyć to, że jednak część osób już to przechorowała

- powiedział prof. Horban w TVN24. Dodał, że trwające szczepienia, a także procent ludności, która już COVID-19 przechorowała, mogą pomóc w opanowaniu trzeciej fali epidemii koronawirusa. 

Doradca premiera podkreślił jednak, że należy liczyć się ze scenariuszem pesymistycznym i przygotować odpowiednie działania. Przywołał w tym kontekście łacińskie przysłowie "Si vis pacem, para bellum", co oznacza, "Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny". 

Zobacz wideo Po epidemii SARS miał powstać system zapobiegania wybuchom pandemii. Dlaczego zawiódł?
Więcej o: