Czarnek o powrocie do zajęć stacjonarnych: Jeśli będzie to możliwe, to jeszcze w tym semestrze

Szczepienie nauczycieli przeciw COVID-19 przebiega bez zakłóceń. Duża część z tych, którzy się zarejestrowali, jest już zaszczepiona, to około 200 tys. osób - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wskazał, że to daje szansę na powrót do nauki stacjonarnej.

Szef MEiN w niedzielę w TVP1 i TVP Info pytany był o to, jak przebiega akcja szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19.

- Bez zakłóceń. Duża część z tych, którzy się zarejestrowali, a przypomnę zarejestrowało się około 65 proc. uprawnionych do szczepień, jest już zaszczepiona – około 200 tys. Szczepienia przebiegają, zatem pomyślnie i to daje szansę na to, żeby powrócić do nauki stacjonarnej przy sprzyjających oczywiście warunkach pandemicznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, ale także na uczelniach - odpowiedział Czarnek.

Ministra edukacji i nauki zapytano także o to, co musi się wydarzyć, aby uczniowie, którzy uczą się obecnie zdalnie, wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach.

- Kryterium jest jedno: jeśli epidemiolodzy, wirusolodzy, medycy stwierdzą, że są warunki do tego, żeby można było posłać uczniów do szkoły w trybie stacjonarnym, zarówno w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, jak i na uczelniach, to niezwłocznie to zrobimy. To nie my, to nie urzędnicy, to nie politycy decydują o tym, jaka jest sytuacja pandemiczna i czy ona zezwala na to, by uczyć się w trybie stacjonarnym, to epidemiolodzy i wirusolodzy, medycy, to przede wszystkim oni wydają opinię, która jest niezwykle ważna przy podejmowaniu tej decyzji - zaznaczył Czarnek.

Wskazał, że jeśli liczba dziennych zakażeń będzie spadała, to wtedy będzie podejmowana decyzja o powrocie do szkół uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i studentów.

- Jeśli będzie to możliwe, to jeszcze w tym semestrze będziemy starać się wrócić do nauczania stacjonarnego - powiedział.

Zobacz wideo Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? "Nie mamy dobrego rozwiązania" (wypowiedź z 23 lutego)

Sytuacja w szkołach. "Nieznaczny spadek frekwencji"

Minister Przemysław Czarnek podał, że MEiN na bieżąco monitoruje, ile spośród 14,3 tys. szkół podstawowych pracuje obecnie w trybie innym niż stacjonarny.

- Ta liczba szkół pracujących w trybie zdalnym, bądź hybrydowym, nieco wzrosła. Na początku było 99,5 proc. pracujących stacjonarnie w klasach I-III. Pod koniec tego tygodnia, który właśnie się kończy, to już było około 96 proc. pracujących w trybie stacjonarnym, a liczba szkół pracujących w trybie zdalnym zwiększyła się z 0,5 proc. do 3-4 proc. w różnych miejscach w Polsce - poinformował minister.

Szczepionka na COVID-19 Nauczyciele skarżą się na powikłania po szczepieniu. Lekarze uspokajają

- Podobnie jest z frekwencją uczniów. Frekwencja utrzymywała się na imponującym poziomie około 99-97 proc. przez wiele tygodni. W ostatnim tygodniu, zwłaszcza od połowy tygodnia, notujemy nieznaczny spadek frekwencji uczniów w szkołach do 90 proc. średnio - powiedział.

= To dalej jest bardzo duża frekwencja, która świadczy o tym, że nie ma ognisk zakażeń i uczniowie nie zakażają swoich rodziców, czy domowników, bo gdyby tak było, to byliby w kwarantannach i nie przychodziliby do szkoły na zajęcia stacjonarne. Ale spadek frekwencji nieznaczny występuje. Na bieżąco tę sytuację monitorujemy - zapewnił szef MEiN.

Koronawirus. Szczepienia nauczycieli

W piątek MEiN podało, że przeciw COVID-19 zaszczepiono już ponad 205 tys. nauczycieli preparatem firmy AstraZeneca. Szczepienia tej grupy rozpoczęły się 12 lutego.

Chęć zaszczepienia się mogli zgłosić wszyscy nauczyciele ze szkół i placówek i nauczyciele akademiccy, a także inne osoby do 65. roku życia (urodzeni od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003 r.), prowadzące zajęcia na uczelniach. Resort edukacji podał, że zarejestrowało się prawie 545 tys. osób.

Szczepionka na koronawirusa dla seniorów - to przychodnia powinna poinformować mobilny punkt szczepień Szczepionka AstraZeneca także dla seniorów i nauczycieli w wieku 65-69 lat

We wtorek rano ma ruszyć rejestracja na szczepienia dla nauczycieli i nauczycieli akademickich do 69. roku życia. Potrwa do środy, do końca dnia.

Ze względu na sytuację epidemiczną zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich zostały zawieszone od 26 października ub. r. W jej miejsce wprowadzono naukę zdalną. Zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów z tych roczników – rozporządzeniem ministra edukacji i nauki z piątku – zostało przedłużone do 14 marca. Nauka młodszych uczniów pozostaje bez zmian, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Tam do 1 marca do 14 marca zawieszona zostaje nauka stacjonarna w klasach I-III szkół podstawowych; uczniowie z tych klas będą się uczyć zdalnie.

W pozostałych województwach uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, nadal będą uczyć się w tym trybie. Również w przedszkolach i placówkach wychowania przedszkolnego zajęcia, tak jak dotąd, będą obywały się stacjonarnie. Jesienne zawieszenie zajęć stacjonarnych nie obejmowało przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Tam zajęcia stacjonarne cały czas są prowadzone od końca maja ub. r.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: