Koronawirus. Po 49 dniach od szczepienia sprawdził poziom przeciwciał. Wynik go zaskoczył

Psychoterapeuta Maciej Roszkowski po raz drugi sprawdził poziom przeciwciał po przyjęciu dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19. Wyniki są zaskakujące, a mężczyzna dodatkowo zapowiedział, że dalej będzie sprawdzał na swoim organizmie to, jak długo trwa ochrona przed zakażeniem.

Zgodnie z cytowanymi przez portal abcZdrowie badaniami, u ozdrowieńców przeciwciała SARS-CoV-2 utrzymują się przez około 6-8 miesięcy. Jak dotąd nie ustalono, przez jaki okres będzie się utrzymywała odporność po zaszczepieniu. - Po szczepieniu odpowiedź układu immunologicznego jest wyraźniejsza niż po przechorowaniu, być może pozwoli to na kilkuletni okres przerwy między szczepieniami - mówiła prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, wiceprezydent Sekcji Kontroli Zakażeń Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Imponujący wynik przeciwciał po drugiej dawce szczepionki

Psychoterapeuta Maciej Roszkowski zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie testu na przeciwciała, który wykonał tuż po przyjęciu dwóch dawek szczepionki Pfizera. Mężczyzna chciał w ten sposób przeprowadzić na sobie eksperyment. Pierwsze badanie wykonał 21 grudnia, uzyskując negatywny wynik testu na przeciwciała Igm i Igg.

7 stycznia Roszkowski przyjął pierwszą dawkę szczepionki. Po trzech tygodniach jego wynik wynosił 32,6 AU/ml. Dwa tygodnie po przyjęciu drugiej dawki był imponujący i wyniósł 6284,40 AU/ml.

"U mnie po drugiej dawce ponad dziesięć razy tyle, co u ozdrowieńców z dużą ilością przeciwciał. Widać więc, że druga dawka daje potężną odpowiedź immunologiczną w postaci przeciwciał neutralizujących. I w związku z tym musi też dawać bardzo duże zabezpieczenie. Co potwierdzają badania trzeciej i czwartej fazy" - napisał Roszkowski.

Dalsze eksperymenty psychoterapeuty

Na tym jednak psychoterapeuta swojego eksperymentu nie skończył. Co około 2-3 tygodnie powtarzał on badania. Wyniki również były imponujące. "Po 49 dniach od pierwszej dawki i 28 dniach od drugiej, poziom przeciwciał Igg neutralizujących nadal ekstremalnie wysoki 5186,60 AU/ml (100 razy ponad minimum) i znacznie przewyższa maksima osób po przechorowaniu" - dodał.

"W porównaniu do poprzedniego badania, które wykonałem 35 dni od pierwszej dawki i 14 dni od drugiej dawki, czyli 14 dni temu, nastąpił spadek o 1/6. Jest to zgodne z przewidywaniami. Teraz powinno zrobić się plateau z lekkim spadkiem przez najbliższe kilka miesięcy. Co będzie potem? Jeszcze nie ma badań na tak długi okres, ale nic nie wskazuje, że po tym czasie zrobi się nagle 0" - wytłumaczył Roszkowski.

Mężczyzna zdradził ponadto, jak zareagował na samą szczepionkę. Wyznał, że dolegliwości były znikome. Po pierwszej dawce odczuwał lekki ból ramienia i osłabienie, zaś po drugiej ból głowy i mdłości utrzymujące się przez 8-9 godzin.

Zobacz wideo Po epidemii SARS miał powstać system zapobiegania wybuchom pandemii. Dlaczego zawiódł?
Więcej o: