Koronawirus. Po 49 dniach od szczepienia sprawdził poziom przeciwciał. Wynik go zaskoczył

Psychoterapeuta Maciej Roszkowski po raz drugi sprawdził poziom przeciwciał po przyjęciu dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19. Wyniki są zaskakujące, a mężczyzna dodatkowo zapowiedział, że dalej będzie sprawdzał na swoim organizmie to, jak długo trwa ochrona przed zakażeniem.

Zgodnie z cytowanymi przez portal abcZdrowie badaniami, u ozdrowieńców przeciwciała SARS-CoV-2 utrzymują się przez około 6-8 miesięcy. Jak dotąd nie ustalono, przez jaki okres będzie się utrzymywała odporność po zaszczepieniu. - Po szczepieniu odpowiedź układu immunologicznego jest wyraźniejsza niż po przechorowaniu, być może pozwoli to na kilkuletni okres przerwy między szczepieniami - mówiła prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, wiceprezydent Sekcji Kontroli Zakażeń Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Epidemia koronawirusaProf. Gut: We wtorek lub środę dowiemy się, w którą stronę zmierza pandemia

Imponujący wynik przeciwciał po drugiej dawce szczepionki

Psychoterapeuta Maciej Roszkowski zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie testu na przeciwciała, który wykonał tuż po przyjęciu dwóch dawek szczepionki Pfizera. Mężczyzna chciał w ten sposób przeprowadzić na sobie eksperyment. Pierwsze badanie wykonał 21 grudnia, uzyskując negatywny wynik testu na przeciwciała Igm i Igg.

7 stycznia Roszkowski przyjął pierwszą dawkę szczepionki. Po trzech tygodniach jego wynik wynosił 32,6 AU/ml. Dwa tygodnie po przyjęciu drugiej dawki był imponujący i wyniósł 6284,40 AU/ml.

"U mnie po drugiej dawce ponad dziesięć razy tyle, co u ozdrowieńców z dużą ilością przeciwciał. Widać więc, że druga dawka daje potężną odpowiedź immunologiczną w postaci przeciwciał neutralizujących. I w związku z tym musi też dawać bardzo duże zabezpieczenie. Co potwierdzają badania trzeciej i czwartej fazy" - napisał Roszkowski.

Dalsze eksperymenty psychoterapeuty

Na tym jednak psychoterapeuta swojego eksperymentu nie skończył. Co około 2-3 tygodnie powtarzał on badania. Wyniki również były imponujące. "Po 49 dniach od pierwszej dawki i 28 dniach od drugiej, poziom przeciwciał Igg neutralizujących nadal ekstremalnie wysoki 5186,60 AU/ml (100 razy ponad minimum) i znacznie przewyższa maksima osób po przechorowaniu" - dodał.

"W porównaniu do poprzedniego badania, które wykonałem 35 dni od pierwszej dawki i 14 dni od drugiej dawki, czyli 14 dni temu, nastąpił spadek o 1/6. Jest to zgodne z przewidywaniami. Teraz powinno zrobić się plateau z lekkim spadkiem przez najbliższe kilka miesięcy. Co będzie potem? Jeszcze nie ma badań na tak długi okres, ale nic nie wskazuje, że po tym czasie zrobi się nagle 0" - wytłumaczył Roszkowski.

Szczepienie przeciwko koronawirusowi na Węgrzech10 bogatych krajów wykorzystało 75 proc. zapasów szczepionek

Mężczyzna zdradził ponadto, jak zareagował na samą szczepionkę. Wyznał, że dolegliwości były znikome. Po pierwszej dawce odczuwał lekki ból ramienia i osłabienie, zaś po drugiej ból głowy i mdłości utrzymujące się przez 8-9 godzin.

Zobacz wideo Po epidemii SARS miał powstać system zapobiegania wybuchom pandemii. Dlaczego zawiódł?
Więcej o: