Prof. Gut komentuje sobotnie dane. "We wtorek lub środę dowiemy się, w którą stronę zmierza pandemia"

- W którą stronę zmierza pandemia w Polsce, będziemy widzieli dopiero we wtorek bądź w środę. Sobotnie dane są na pograniczu. Wszystko zależy, czy wychwycono wszystkie przypadki, które się łączyły z wcześniejszymi zdarzeniami - powiedział PAP w sobotę wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły 12 100 nowych zakażeń koronawirusem. To o 561 chorych więcej niż w piątek i o 3 590 więcej niż tydzień temu. Zmarły 303 osoby.

Zobacz wideo Po epidemii SARS miał powstać system zapobiegania wybuchom pandemii. Dlaczego zawiódł?

W ocenie prof. Guta, "mogło być dużo gorzej". - To są dane, które są na pograniczu. Wszystko zależy, czy wychwycono wszystkie przypadki, które się łączyły z wcześniejszymi zdarzeniami i czy udało się wyłapać prawie wszystkich. Jeżeli tak, to wówczas tendencja zakażeń utrzyma się na obecnym poziomie. Jeśli sytuacja się wymknęła spod kontroli, albo ktoś był osobą zakażoną, a nie chciał się zbadać i zastosować obowiązujące zasady samoizolacji i izolacji, to w najbliższych dniach liczba stwierdzonych zakażeń pójdzie w górę - powiedział prof. Gut.

Koronawirus MZ: 12 100 nowych zakażeń koronawirusem i 303 ofiary śmiertelne

- Jak wygląda faktyczna sytuacja i w którą stronę zmierza pandemia, będziemy widzieli dopiero we wtorek bądź w środę - zaznaczył wirusolog. - W niedzielę ludzie nie udają się do lekarza, więc wyniki podawane w poniedziałek nie do końca odzwierciedlają stan zakażeń w kraju - dodał.

Dużo zakażeń na Mazowszu. Prof. Gut: Efekt turystyki

Pytany o dużą liczbę zakażeń na Mazowszu - gdzie odnotowano 2272 nowe przypadki - prof. Gut wyjaśnił, że jest to efekt turystyki. - Większość osób, które wypoczywały m.in. w Zakopanem, pochodziła z centralnej Polski - wskazał.

W ocenie wirusologa, 303 osoby, które w ciągu ostatniej doby zmarły, to duża liczba. - Trzeba pamiętać, że wciąż trwają szczepienia grupy seniorów, a więc osób, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby. Poza tym, mamy za mało szczepionki - stwierdził prof. Gut.

Zaznaczył, że jeśli uda się zaszczepić najstarsze roczniki obywateli, wówczas - nawet jeśli wskaźnik zakażeń będzie się zwiększał - nie powinna proporcjonalnie rosnąć liczba zgonów osób chorych na COVID-19. - Wśród młodszych osób ciężkie przypadki przechodzenie choroby są zdecydowanie rzadsze - powiedział prof. Gut.

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ krap/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: