WHO alarmuje: 10 bogatych krajów wykorzystało 75 procent całych światowych zapasów szczepionek

Światowa Organizacja Zdrowia zasygnalizowała nierówności w dystrybuowaniu szczepionek przeciwko koronawirusowi na świecie. Według WHO najbogatsze kraje skupują największy odsetek szczepionek.

Światowa Organizacja Zdrowia po raz kolejny skrytykowała skupowanie szczepionek przez bogate kraje. Przedstawiciele WHO twierdzą, że gromadzenie zapasów przez państwa Zachodu uderza w biedniejsze kraje i może doprowadzić do załamania się specjalnego funduszu dla mniej zamożnych.

Zobacz wideo Po epidemii SARS miał powstać system zapobiegania wybuchom pandemii. Dlaczego zawiódł?

Zakaz noszenia przyłbic. Jakie maseczki będą dopuszczalne? Czym się od siebie różnią?Opublikowano rozporządzenie ws. obostrzeń. Sama przyłbica nie wystarczy

Skupowanie szczepionek przez najbogatsze kraje

Zarówno WHO, jak i ONZ wielokrotnie mówiły, że 10 bogatych krajów wykorzystało 75 procent całych światowych zapasów szczepionek, a tymczasem w ponad 100 krajach nie ma jeszcze ani jednej dawki. Teraz Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że nierówności mogą doprowadzić do upadku funduszu COVAX. W jego ramach bogate państwa finansują szczepionki dla uboższych, ale mimo miliardowych kontraktów na razie udało się dostarczyć jedynie jedną partię preparatu do Ghany. - Nie pokonamy COVID przy nierówności szczepionek. Jest jasne, że w ten sposób świat nie podniesie się po koronawirusie. Dzielenie się szczepionkami jest najlepszym sposobem powrotu do normalności - mówił podczas wideokonferencji prasowej Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.

Do tej pory na całym świecie szczepionkę podano 227 milionom osób, z czego 47 milionów zostało całkowicie zaszczepionych.

Pandemia koronawirusa na świecie

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 512 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 113 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Naukowcy z Nowego Jorku: odkryliśmy nowy, niepokojący wariant koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)Naukowcy z Nowego Jorku: Odkryliśmy nowy, niepokojący wariant koronawirusa

Więcej o: