Szczepionki Pfizera. Naukowcy z Cambridge: Wysoka skuteczność już po pierwszej dawce

Szczepionka firmy Pfizer radykalnie zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem już po przyjęciu pierwszej dawki - ustalili naukowcy ze szpitala Addenbrooke w Cambridge.

O ustaleniach naukowców ze szpitala i ośrodka badawczego Addenbrooke w Cambridge (powiązanego z University of Cambridge) poinformował dziennik "The Independent". Prowadzone tam w ostatnim czasie badania przesiewowe personelu wykazały, że przyjęcie pierwszej dawki szczepionki firmy Pfizer zapewnia 75-procentową ochronę przed wirusem SARS-CoV-2, a także zmniejsza liczbę infekcji bezobjawowych i "radykalnie" ogranicza ryzyko transmisji patogenu. Jak dodaje dziennik, naukowcy przeanalizowali tysiące próbek. 

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Naukowcy z Cambridge: Pierwsza dawka szczepionki Pfizera zapewnia 75-procentową ochronę przed koronawirusem

Wyniki badania wykazały aż czterokrotną redukcję ryzyka bezobjawowego zakażenia koronawirusem wśród pracowników ochrony zdrowia, którzy są zaszczepieni pierwszą dawką od 12 dni lub dłużej.

Naukowcy odkryli, że wskaźnik pozytywnych wyników wśród osób, które były zaszczepione krócej niż przez 12 dni, zmniejszył się o połowę. 

Dr Mike Weekes, specjalista chorób zakaźnych na wydziale medycyny Uniwersytetu Cambridge, który współkierował badaniem, określił jego rezultat jako "wspaniałą wiadomość". "Szczepionka Pfizer nie tylko zapewnia ochronę przed zachorowaniem COVID-19, ale także pomaga zapobiegać samej infekcji koronawirusem, zmniejszając możliwość przenoszenia go na innych" - tłumaczył. 

"To bardzo wyczekiwana nowina w czasie opracowywania 'mapy drogowej' wyjścia z lockdownu. Wciąż musimy jednak pamiętać, że szczepionka nie zapewnia wszystkim stuprocentowej, całkowitej ochrony " - zaznaczył Weekes.

"The Independent" przypomniał, że wyniki badania prowadzonego w Cambridge nie zostały jeszcze zrecenzowane przez innych naukowców i - jak na razie - jest to wersja wstępna. 

W Wielkiej Brytanii proces szczepień rozpoczął się w grudniu 2020 r., a szczepionki firm Pfizer i -AstraZeneca podawane są osobom z grup wysokiego ryzyka. 

Szczepienie. Zdjęcie ilustracyjneNiedzielski o jednodawkowej szczepionce: Dostawy mogą ruszyć już w kwietniu

Więcej o: