Nowe obostrzenia od 27 lutego. Co się zmienia? Rząd podjął decyzję dot. maseczek

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od soboty 27 lutego w życie wchodzą nowe zasady dotyczące obostrzeń sanitarnych. W województwie warmińsko-mazurskim powrócą niektóre restrykcje, a na terenie całej Polski zostanie wprowadzony zakaz zasłaniania ust i nosa przyłbicami.

Adam Niedzielski przekazał, że w związku z trzecią falą pandemii koronawirusa rząd przedłużył obowiązywanie dotychczasowych zasad bezpieczeństwa do 14 marca. Według Niedzielskiego dalsze obowiązywanie restrykcji jest konieczne ze względu na przekroczenie granicy 10 tys. nowych przypadków dziennie oraz rosnącej liczby zajętych łóżek i respiratorów. W obostrzeniach wprowadzono jednak zmiany, które zaczną obowiązywać od soboty 27 lutego. Co się zmieni? O czym należy pamiętać?

Zakaz noszenia przyłbic od 27 lutego. Czym można będzie zasłaniać usta i nos? 

Jedną ze zmian jest wprowadzenie zakazu noszenia przyłbic oraz innych zamienników maseczek ochronnych, takich jak szaliki, kominy, chusty, arafatki. Według Rady Medycznej przy premierze, wspomniane zasłony nie spełniają kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas przed zakażeniem tak skutecznie, jak maseczki.

Waldemar Kraska Wiceminister zdrowia: Ponad 11,5 tys. nowych przypadków zakażeń

Od 27 lutego usta i nos można zakrywać jedynie maseczką ochronną. Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie obowiązku korzystania z konkretnego rodzaju maseczek. Można korzystać z maseczek materiałowych, jednorazowych, chirurgicznych oraz specjalistycznych typu FFP2.

Kwarantanna dla powracających z Czech i Słowacji

Od soboty 27 lutego zostaną wprowadzone zmiany na granicy Polski z Czechami i Słowacją. Wszystkie osoby przyjeżdżające z Czech i Słowacji będą musiały odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu, będą zwolnione z obowiązku izolacji. Test będzie musiał być wykonany przed przekroczeniem granicy, jego ważność będzie wynosić 48 godzin od momentu otrzymania wyniku.

Szczepionkę AstraZeneca mogą przyjmować dorośli do 69. roku życia Decyzja Rady Medycznej: Szczepionka AstraZeneca dla osób do 69. roku życia

Nowe obostrzenia w Warmińsko-Mazurskiem. Uczniowie powrócą do nauki zdalnej

Ważną zmianą, która wejdzie w życie od 27 lutego, jest częściowy powrót do polityki regionalizacji obostrzeń. - Do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie. (...) Musimy wykonać mały kroczek wstecz. Musimy cofnąć się o 1/16 kroku. Nowe obostrzenia zostaną wprowadzone w województwie warmińsko-mazurskim, w którym wskaźnik zachorowań jest dużo wyższy niż w innych regionach - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na Warmii i Mazurach zostaną ponownie zamknięte: kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny, korty tenisowe oraz galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii). Zmiany obejmą również edukację Uczniowie klas I-III powrócą do nauczania zdalnego w domach.

Zobacz wideo "Kolejne pandemie to tylko i wyłącznie kwestia czasu"
Więcej o: