Obostrzenia rozleją się na kolejne regiony? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wskazał dwa województwa

Od soboty 27 lutego w województwie warmińsko-mazurskim będą obowiązywały zaostrzone zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza, że taki sam los może czekać kolejne regiony.

Resort zdrowia poinformował w piątek, że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 11 539 nowych przypadków zakażenia. To kolejny dzień z rzędu, w czasie którego testy na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny u ponad 10 tysięcy osób. Epidemia znów przyspiesza, a Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed kolejnym zaostrzeniem obostrzeń.

Zobacz wideo "Jedna fala wirusa obejmuje około 20 procent społeczności"

- W ślad za woj. warmińsko-mazurskim podążają ostatnio woj. pomorskie i lubuskie - powiedział na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, apelując o przestrzeganie przepisów epidemicznych.

Polityk dodał, że znaczący wzrost liczby zakażonych odnotowano także w województwach śląskim, dolnośląskim i świętokrzyskim.

- Mamy ponowne wzrosty na południu Polski. Trzecia fala na południu rośnie, więc to jest ponowny apel o rozwagę. To nie jest tak, że tylko woj. warmińsko-mazurskie zostało objęte obostrzeniami i nie możemy tych obostrzeń rozszerzyć na kolejne regiony - wskazał Andrusiewicz. 

Prof. Horban: Nie ma sensu z siekierą biegać na jednego biednego wirusaProf. Horban: Nie ma sensu z siekierą biegać na jednego biednego wirusa

Nowe obostrzenia w województwie warmińsko-mazurskim. To samo może czekać inne regiony

Podczas konferencji prasowej w piątek 24 lutego ogłoszono nowe zasady bezpieczeństwa. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wówczas, że województwo warmińsko-mazurskie będzie tym, w którym obostrzenia zostaną zaostrzone bardziej niż w pozostałej części kraju.

"Od 27 lutego zamknięte zostaną hotele, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. Galerie handlowe zaś będą działały w ograniczonym zakresie (otwarte będą mogły być m.in. apteki, drogerie, sklepy spożywcze, salony prasowe)" - poinformował rząd.

Oprócz tego zadecydowano, ze uczniowie klas I-III w województwie warmińsko-mazurskim znów będą uczyć się zdalnie. 

"Bieżące dane wskazują wysoki odsetek zakażonych pracowników przedszkoli i żłobków - 7 proc., a także wysoką liczbę uczniów na nauczaniu zdalnym w tym regionie - 6.69 proc." - czytamy na stronie gov.pl

Straż GranicznaRozporządzenie ws. kwarantanny. "Opieszałość rządu może spowodować paraliż na granicach"

Więcej o: