Wielkanoc 2021 z obostrzeniami? Komunie przesunięte na lato? Wiosna pod znakiem koronawirusa

Święta Wielkanocne 2021 możemy spędzić w reżimie sanitarnym. Ostateczna decyzja nie została podjęta, ale minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że w razie wzrostu liczby nowych zachorowań, scenariusz Wielkanocy w domu będzie brany pod uwagę. "Rzeczpospolita" informuje, że możliwe jest również przesunięcie komunii na lato lub jesień.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzega przed zagrożeniem, jakie niesie ze sobą trzecia fala pandemii koronawirusa. Minister szacuje, że szczyt trzeciej fali może przypaść za trzy, cztery tygodnie, czyli na okres tuż przed Wielkanocą, w pierwszym tygodniu kwietnia. Zwiększona liczba zachorowań oraz powracające obostrzenia mogą spowodować, że najbliższe święta będą trzecimi (po Wielkanocy i Bożym Narodzeniu w 2020 r.), które Polacy spędzą w ścisłym reżimie sanitarnym.

Wielkanoc z obostrzeniami? Niedzielski: Wszystko zależy od rozwoju sytuacji

W środę podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski powiedział, że rząd na razie nie rozważa wprowadzenia "konkretnego rozwiązania" dotyczącego obostrzeń sanitarnych w czasie świąt wielkanocnych. Powiedział również, że nastawienie w rządzie jest takie, że jeśli tylko "będzie przestrzeń", to będą podejmowane decyzje luzujące restrykcje.

Waldemar Kraska Wiceminister zdrowia: Ponad 11,5 tys. nowych przypadków zakażeń

Jednak już następnego dnia, w wywiadzie dla radia RMF FM, minister zdrowia powiedział, że wszystko zależy od rozwoju sytuacji. - Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to prawdopodobnie będziemy musieli rozważyć też taki scenariusz, żeby tę Wielkanoc spędzić w domu - powiedział.

"Rzeczpospolita" informuje, że decyzji w sprawie zbliżających się świąt wielkanocnych nie podjął również Kościół. - Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Coś będzie wiadomo w połowie marca - powiedział dziennikowi ks. kanonik dr Marcin Sawicki, rzecznik archidiecezji warmińskiej.

Co z komuniami świętymi? Czy zostaną przełożone na lato?

Dziennik podaje, że pod znakiem zapytania stoją również tegoroczne pierwsze komunie święte. W zeszłym roku większość uroczystości została przełożona na jesień. Niektórzy rodzice decydowali się na to, by ich dzieci przyjęły sakrament w małych grupach lub indywidualnie.

Szczepienie. Zdjęcie ilustracyjne Niedzielski o jednodawkowej szczepionce: Dostawy mogą ruszyć już w kwietniu

Według informacji "Rzeczpospolitej" pierwsze komunie święte w bieżącym roku mogą wyglądać podobnie, chociaż obecnie nie ma żadnych ostatecznych ustaleń. Zdaniem dr. Michała Sutkowskiego, prezesa warszawskich lekarzy rodzinnych, trudno prognozować, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w maju, ponieważ zależy to od wielu czynników.

- Nie wydaje mi się jednak, że sytuacja będzie całkowicie opanowana. Myślę, że decyzję uda się podjąć już około połowy marca. Uważam, że dla bezpieczeństwa należałoby komunie przesunąć np. na lipiec - powiedział dziennikowi.

Zobacz wideo "Jedna fala wirusa obejmuje około 20 procent społeczności"
Więcej o: